Az újragondolt rendszerben a dollár, az euró, a jen és a jüan mellett az arany egyfajta renferenciaértéket jelentene a piaci szereplők inflációs és deflációs mozgásaira megelőzve a drasztikus ingadozásokat.
Zoellick szerint az aranystandard megoldást jelentene a világgazdaság problémáira. A Világbank elnökének írása nem véletlen, hiszen most hétvégén tartják a G20-as csúcstalálkozót, melynek fő témája várhatóan a világ vezető devizáival – elsősorban a kínai jüannal - történő manipuláció lesz. Zoellick aggodalmát fejezte ki egy esetleges devizapiaci háborúval kapcsolatban.
Kínát legtöbbször az Egyesült Államok bírálta a jüan szándékos gyengítése miatt, de maga az USA is több kritikát kapott, hogy hagyta folyamatosan gyengülni a dollár, míg a legtöbb távol-keleti ország devizája meredeken erősödik, amely az exportra alapozó gazdaságoknak mérhetetlen károkat okoz.
Kritikák érik az amerikai jegybank napokban bejelentett 600 milliárd dolláros kötvénykibocsátását is; amely a szakemberek szerint további inflációt gerjeszt az országban.
Zoellick ötletét – aki ugyan nem elsőként tesz javaslatot az aranystandard visszaállítására – vélhetően a G20 találkozón nem sokan fogják támogatni, hiszen olyan szigorú monetáris feltételeket követelne az államoktól, amely nehezítené a gazdasági sokkból való kilábalást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.