Az euró erősödött szerdán, miután az Európai Központi Bank (EKB) több tisztviselője azt hangsúlyozták, készek emelni a jegybanki alapkamatot, hogy küzdjenek az infláció ellen – írja a Reuters.
Az eurózóna inflációja 2,2 százalékra emelkedett decemberben, majd az év első hónapjában 2,4 százalékra ugrott az Eurostat jelentése alapján, mely meghaladja az EKB 2 százalékos inflációs célját.
Az eurót szerda délelőtt 1,371-es szinten jegyzik a dollárral szemben, melyre az előző napi 1,354-ről emelkedett. A svájci frankot 212 forint körül jegyzik a bankközi piacon.
A friss piaci adatokat itt megtekintheti!
Yves Mersch, az EKB kamatdöntő bizottságának tagja, a luxemburgi jegybank elnöke, és Nout Wellink holland jegybankár azt mondták kedden: az EKB készen áll, hogy harcoljon az infláció ellen, és megkezdhetik a kamatláb emelését. A két jegybankár azt is mondta, hogy az augusztus 4-én tartandó kamatdöntésen javasolni fogják az 1 százalékot irányadó ráta 25 bázispontos emelését.
Ha az EKB emeli az alapkamatot, az alapesetben erősíti az eurót a vezető devizákkal szemben, melynek hatására a frankkal szemben el tudna rugaszkodni az 1,3 alatti szintekről.
Tekintettel arra, hogy a forint árfolyama erős - 270 forint körül mozog az euró - a devizahitelesek számára elsősorban az euróövezeti kockázatok jelenthetnek problémát.
Az EKB előbb emelheti a jegybanki alapkamatot, mint a Svájci Nemzeti Bank (SNB), így az eurónak esélye van az erősödésre. Az euróövezet jegybankja az előzetes elemzői várakozások alapján az idei év negyedik negyedében emeli a kamatot, azonban a jegybankárok nyilatkozata alapján korábbi kamatemelés sem zárható ki.
Ha az 1,375-ös szinttel megküzd az euró a dollárral szemben, akkor 1,3862-ig nyitva áll az út előtte az erősödés irányába.
„Angela Merkel német kancellár nagy vereséget szenvedett” a tartományi választásokon hétvégén, „és Írországban is választások következnek, így az eurónak még vannak gyengepontjai” – hívta fel a figyelmet egy devizapiaci kereskedő.
A kamatemelés ellen egyetlen véleménye hozható fel: Jean-Claude Trichet, az EKB kormányzója úgy gondolja, hogy csak egy inflációs „púpról” van szó, és majd visszatér a pénzromlás üteme az EKB 2 százalékos célja alá. Fontos érv lehet, hogy a kamat emelése aláásná a gyengébb államok (Portugália, Írország, Görögország, Olaszország, Spanyolország) kilábalását.
Forintkockázatok
A forint igen stabil, és erős szinten tartózkodik az euróval szemben ebben az évben. A líbiai feszültség felerősödésével ugyan - ahogy a feltörekvő devizák is - a gyengülés felé vette az irányt, de viszonylag szűk sávban mozog.
A forint árfolyamát a nemzetközi folyamatokon túl a kormány reformcsomagja határozhatja meg, melyet a legfrissebb információk szerint jövő hét elején hoz nyilvánosságra a kormány.
Euróövezeti kockázat
Az alapforgatókönyvet az boríthatja fel - a kamatemelés hatására erősödik az euró - ha az euróövezet perifériáján lévő államoknak nem sikerül megküzdeniük az adósságproblémákkal. A Portugál kötvényhozamok még mindig veszélyes szinten állnak, és a görög kötvények hozama az adósság újrastrukturálását árazza.
A múlt héten megugrott az EKB egynapos bankoknak nyújtott likviditási hitele, ami azt jelzi, hogy egyes bankok nagy bajban vannak.
A közel-keleti események is kedvezőtlen hatást gyakorolnak: a feszültségek felerősödésével a befektetők a kevésbé kockázatos eszközök (svájci frank, amerikai dollár) felé fordulnak. Ez azonban - ha nem terjed tovább a válság más államokra - akkor csak rövidebb távon gyakorolhat hatást az árfolyamokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.