A forint reggel jelentősen gyengült az euróval szemben a bankközi devizapiacon, 277-es szintről 280-as árfolyam fölé. A lélektani határ először megállította a forint további gyengülését, visszapattant a kurzus, azonban másodszorra már nem segített a támasz: 280,5-ig gyengült a hazai deviza.
A nemzetközi hangulatnak köszönhető elsősorban a forint gyengülése – mondta Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank közgazdásza. „A hazai hírek nem voltak kedvezőek, de a piacok nem reagáltak azonnal” – tette hozzá.
A zlotynál „stop-loss” is történhetett, mely magával húzta a forintot: a lengyel fizetőeszköz árfolyama 3,98 körül állt, 4 fölé gyengült és ez okozhatta az eladási hullámot. A zloty közel három havi mélypontra zuhant.
A friss devizapiaci adatokat itt megtekintheti!
A lengyel zloty 1,4 százalékos esésben van, míg a forint alig 1 százalék körüli mínuszt mutat az euróval szemben fél 11 előtt. A cseh korona és a román lej 0,2-0,3 százalékot veszített értékéből az euró ellenében.
Barta György, a CIB Bank vezető közgazdásza úgy gondolja, hogy külső tényezők is szerepet játszanak a forint gyengülésében, ez eurózóna perifériájának adósságválsága befolyásoló tényező, és a befektetők még nem nyugodtak meg.
Hozzátette: a piaci szereplők negatív reakciója is látható a „nyugdíjhírekre”, a részvénypiacon gyengülnek a papírok, az állampapírok hozamai emelkednek. A piac ideges – fejtette ki Barta.
„Csak a spekulánsok maradhatnak a magánpillérben”
A következő ellenállás 283-as szinten lehet az euróval szemben, utána 285-ös szinten. „A következő héten nem kizárt, hogy gyengül a forint” – mondta Barta György. Kiemelte: a forint igen nagy volatilitást mutat, a nyugdíjváltozásokra a reakció már most látszik, a bizonytalanság nagy szerepet játszik.
A forint ingadozását jelzi, hogy percek alatt 0,4 százalékot is változni tud az árfolyama az euróval szemben. A napi mélypont eddig 281-es szinten volt, 280-as kurzuson látszik némileg stabilizálódni a forint. Az ingadozás mértéke napon belül majdnem eléri a 4 forintot.
Kovács Mátyás nem vár tartós forint gyengülést, de 285-ig elmehet az árfolyam. A Moody’s leminősítése várható: a hitelminősítő novemberre ígérte, hogy dönt a hazai adósság besorolásáról, így ma, vagy az elkövetkezendő napokban döntenie kell – fűzte hozzá az elemző.
Jó esély van a leminősítésre, ugyanis az S&P három szinttel alacsonyabb besorolásban tartja a magyar adósságot. A forint gyengülési hulláma átmeneti lehet emelte ki Kovács Mátyás. „Érdemi új információ nem lesz a Moody’s kommentjében, a piac ismeri a helyzetet” – tette hozzá.
A devizahitelesekre nehezedő nyomás nem enyhül: az euró továbbra is 1,33-as szint alatt tartózkodik a dollárral és a frankkal szemben is. Az alpesi deviza és a dollár közben a paritás közelében mozognak.
Ha az adósságválság nem enyhül, az euró további esése feljebb tolja a frank kurzusát a forinttal szemben, így a forint relatív stabilitása sem lenne elég ahhoz, hogy a frank ne emelkedjen újra a nyári szintekre. A nemzetközi hangulatnak javulnia, és a magyarországi feszültségek csillapodására is szükség lehet a kedvező irány érdekében.
A forint hét nap alatt a legnagyobb gyengülésen ment keresztül, a magyarországi vezető részvényindex öt havi mélypontra zuhant azután, hogy a kormány terve szerint a magánpénztári megtakarításokat az állami pillérbe csatolnák, mely erodálja a befektetői bizalmat – írja a Bloomberg.
A Credit Agricole azt tanácsolja a befektetőknek, hogy csökkentsék a magyar eszközeiket. A magyar kormány ultimátumot adott polgárainak, hogy lépjenek át az állami pillérbe a magánkasszákból.
A kormány döntéseit teljes kiszámíthatatlanság övezi – mondta a Credit Agricole Chevreux közgazdásza, Simon Quijano-Evans. Azt tanácsoljuk, hogy adják el a befektetők a magyar eszközöket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.