Egy euró délután 5 körül 281,69 forintot ér (de volt, hogy túllépte a 282-es határt is), a látszólagos stabilizálódást követően folytatódott a hazai deviza gyengülése, de nem csak az euróval szemben. A svájci frank most 200,10 forintba kerül, a dollár ára 221,74 forint. Az euró már délelőtt 14 havi mélyponton járt és mostanra tovább gyengült, egy euró 1,26983 dollárt ér.
Az euró/svájci frank árfolyama 1,40820 körül mozog: soha ilyen erős nem volt az alpesi deviza a egységes európai pénzzel szemben.
A BUX 1,38 százalékos mínuszban, 22 888 ponton zárt, a blue chipek folytatják a reggeli pályát: a Mol és a Magyar Telekom emelkedett, a Richter és az OTP gyengült. A nap végén Mol ára 19 100 forint, a Richterért 42 300 forintot adtak, az OTP 6 306 forintba került, a Magyar Telekom 657 forinton zárt.
Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Zrt. üzletág igazgatója szerint a magyar értékpapírpiac megpróbálkozott ugyan a felfelé korrigálással, ám ez nem sikerült.
Az üzletág igazgató szerint az 50 milliárd forintot megközelítő forgalomból az látható, hogy most nem a spekulánsok, hanem az intézményi befektetők mozgatják a piacot.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője szerint eladási "boom" van a részvénypiacon. A befektetők nemcsak az értékpapírokat, hanem az ország-kockázatokat is árazzák. Ezt mutatja a forint árfolyamának gyengülése is. Lényegében a görög válságtól való félelem irányítja a piacot.
Friss deviza- és részvénypiaci adatok itt
A jövő is sötét
Ami a jövőt illeti, a hazai szakemberek várakozásai meglehetősen pesszimisták. „Görögország nem tudja majd visszafizetni az adósságát, mindössze az a kérdés, ki és mennyit veszít emiatt” – mondja Jaksity György , a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke. A szakember szerint egyelőre azért nem hagyják a görögöket csődbe menni, mert annak beláthatatlan következményei lehetnek, a görögök adósságválsága továbbterjedhet előbb a dél-európai országokra, majd a szintén magas államadóssággal küzdő többi uniós országra, végül Nagy-Britanniára és az Egyesült Államokra is. Ha az államadósság kritikus méretet ölt, tehát nincs esély a csökkentésére, mi több, a további emelkedése valószínű, mert a gazdasági növekedés nem kompenzálja a kamatfizetést, akkor jön a restrukturálás/fizetésképtelenség vagy az inflálás. Fekete bárány lett a forint és a zloty
Miközben a PIIGS néven elhíresült országcsoport (Portugália, Írország, Itália, Görögország és Spanyolország) válsága egyre forr és buzog, a piacok lecsillapodásához a görög mentőcsomag németországi jóváhagyásának és ratifikációjának mihamarabb be kell következnie. A Saxo Bank elemzése szerint a "Rémálom forgatókönyv"-ként emlegetett folyamat nyitánya a pénzügyi válság kezdete óta napról napra közelít. Tagadhatatlan, hogy a pénzügyi szektor likviditási gondjait az utolsó pillanatban a banki kötelezettségek állami hitelekkel való befoltozása megoldotta, és a pénzügyi rendszerbe visszatért a (feltételes) bizalom.
Merkel és Sarkozy közösen mentenék a görögöket
Szigorú felügyelet, szigorú szankciók - ezek lennének a kulcselemei annak a közös euróövezeti gazdaságpolitikának, amelyet Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök szorgalmaz közös levelükben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.