Általában a honlapokon vagy katalógusokban látható árakat 305 forintos euró árfolyamon kalkulálták. A Világgazdaság által megkérdezett utazási irodáknál azonban egyelőre nem lettek olcsóbbak a külföldi utak. Az irodák ugyanis szokás szerint már hónapokkal ezelőtt lekötötték euróban a külföldi szállodai kapacitásokat és a mostanra elkönyvelt árelőnyt nem adják tovább az utasoknak.
Maga az utazás és a szállás tehát még nem lett olcsóbb, de a kinttartózkodás alatti költések minimálisan (belépők, benzin, étel-ital) igen. Ez pedig jelentősen hathat a magyarok utazási kedvére. Bár április közepe van és általában nem jellemző a magyarokra, hogy ilyenkor előre lefoglalná az augusztusi utazását.
A Szallas.hu adataiból az is kiderül, hogy az idén az elmúlt évekhez képest magasabb a nyári szálláshelyek foglaltsága. Továbbra is Horvátország a legnépszerűbb külföldi úti cél, a legkedveltebb városok Medulin, Vir és Zadar. Egyelőre ráadásul úgy tűnik, hogy a forint árfolyamától függetlenül van pénzük az embereknek a külföldi pihenésre. Például a holtszezonnak számító első három hónapban a külföldiek összesített átlagánál is nagyobb mértékben nőtt a magyarok által eltöltött vendégéjszakák száma Horvátországban, emellett a vendégszám is csaknem negyedével emelkedett. A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint az első negyedévben majdnem 25 százalékkal több, közel 324 ezer külföldi kereste fel az adriai államot, ebből több mint 6 ezer volt a magyarországi turisták létszáma. A külföldi vendégéjszakák száma ugyanebben az időszakban több mint 840 ezer volt, amiből a magyarok 16 ezer éjszakával részesedtek.
Hasonlóan jónak tűnik a főszezonra szóló előrejelzés, ugyanis a magyarországi utazásszervezők közlése alapján eddig a tavalyit meghaladó volt az érdeklődés és a konkrét foglalás is a horvátországi utakra vonatkozóan. Ugyanakkor a kunával szemben gyakorlatilag nem erősödött a forint, így a tavalyi árakra lehet számítani. Csökken viszont a reptéri illeték, hiszen azokat mindig devizában állapítják meg, és a jegyvásárláskor napi áron kell átszámítani forintra.
A budapesti reptéren már eddig sem volt gond a forgalommal: majdnem kétmillió utas érkezett és indult az első negyedévben. Ez minden idők legerősebb évkezdete Ferihegyen. Az első negyedévben 5,5 százalékkal növekedett a repülőgépmozgások, azaz a fel- és leszállások száma. A repülőtéri statisztikákból az is kiderül, hogy a charter forgalom kezd magára találni a tavalyi megtorpanás után és idén a nyaralójáratok forgalma 16,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A küldő városok statisztikáját a forgalom alapján most is London vezeti (négy repülőtérére összesen öt légitársaság repül Budapestről), Párizs stabilan átvette a második helyet, utána Brüsszel, Róma, Frankfurt, Isztambul, Milánó, Amszterdam, München és Moszkva a sorrend.
A hazai szállodások viszont aggódhatnak: egy 100 euróért kiajánlott szobáért most a szálloda csak 29-30 ezer forintot kaphat, ha a vendég euróban fizet. A szállodai szobák jelentős részét előre lekötött szerződések szerint értékesítik, így az erősödő forint miatt mindenképpen bevételcsökkenésre számíthatnak a szállodák, ami a tízmilliárdos szintet is elérheti. A devizában felvett hitelek visszafizetése ugyanakkor valamivel olcsóbb lesz a hoteleknek. A szobaárak kedvező alakulásában és a telítettségben jelentős szerepe volt a gyengülő forintnak, de összességében nem várható, hogy a valamivel drágább budapesti szobák miatt tömegesen gondolnák meg magukat a külföldi vendégek.
A gyenge forintnak is köszönhetően tavaly rekorddal, 880 milliárd forintos többlettel zárt az utasforgalmi egyenleg. Nem spóroltak a magyarok, hiszen összesen 579 milliárd forintot költöttek külföldi utazásokra, míg 2013-ban 506 milliárd forintot. A külföldiek magyarországi költése azonban ennél jobban emelkedett: összesen 1460 milliárd forintot hagytak nálunk, ez 2013-ban 1268 milliárd forint volt. A tartósan erősebb forint ellenére idén is biztos, hogy többlettel zár az egyenleg, de rekordra kisebb lett az esély.
Szárnyalás Londontól Varsóig
Remek hónapot zártak márciusban Európa repterei. A londoni repterek például 3-24 százalékos növekedést értek el. A Heathrow hatmillió utast regisztrált, a Gatwick ennek a felének is nagyon örülhetett, de a Stansted 1,7 millió utasa rekordnak számít márciusban. A Barcelona El Prat 2,9 millió utasa 7 százalékos növekedést jelent, de még így sem érték utol a madridi Barajas 3,7 milliós forgalmát. A varsói Chopin Airport pedig már a hatodik hónapja folyamatosan rekorddal zárt, márciusban a 800 ezres határt is sikerült átlépniük. Az első negyedévben pedig 2,1 millió utas járt a lengyel légikikötőben, ez 8,7 százalékos növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.