BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lejtőre került az euró

Újabb öt hónapos mélypontra zuhant az euró a zöldhasúval szemben, alig 1,4 dollárt kell már csak fizetni a közös uniós deviza egységéért. Az uniós fizetőeszköz egy hete lépett rá komolyabban a lejtőre, a múlt csütörtökön még 1,45 dolláron váltották az eurót. A tegnapi gyengülés oka a vártnál kedvezőbb kínai makroadat volt, az ázsiai ország GDP-je ugyanis a vártnál nagyobb mértékben, 8,7 százalékkal bővült tavaly, és a decemberi infláció is gyorsabb volt az országban az előre jelzettnél. Ez pedig monetáris szigorításra késztetheti Pekinget, ami a devizakereskedők szerint nyomást gyakorolhat egyes devizákra, így az euróra és az ausztrál dollárra – állítja a Dow Jones hírügynökség. A dollárt azonban nem csak a kínai adatok erősítik. „A válságból való kilábalás céljából egyelőre minden meghatározó gazdasági hatalom azért küzd, hogy gyengítse a saját devizáját. Az USA-nak tavaly december elejéig ez viszonylag jól sikerült, az utóbbi másfél hónapban azonban visszájára fordult a helyzet” – mondja Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. A dollár árfolyamát egyébként elsősorban a globális kockázatvállalási kedv mozgatja: az optimizmus időszakában a befektetők a dollár helyett az izgalmasabb piacokat részesítik előnyben, míg az óvatosság a dollár iránti keresletet erősíti. A közelmúltban a befektetők általános elbizonytalanodása mellett az eurózóna problémái is a dollár malmára hajtották a vizet. Elsősorban Görögország helyzete aggasztó a felelőtlen gazdaságpolitika miatt felhalmozódott hatalmas államadósság miatt, és ez más országok (elsősorban Spanyolország, Portugália, Írország és Olaszország) problémáira is jobban ráirányíthatja a figyelmet.

„A dollár azért is erősödik, mert sok pénzt pumpáltak a gazdaságba, és ezt ki kell majd szippantani például egy kamatemeléssel” – mond egy másik indokot Szántó András, az Equilor devizaüzletágának vezetője. Azt persze még a szakemberek is csak találgatják, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) mikor kezdi meg a szigorítást, de az eddigi prognózisok szerint ez korábban bekövetkezhet, mint az Európai Központi Bank (EKB) kamatemelései. A kamatokat illetően a várakozások szerint az USA-ban valamivel korábban indulhat a szigorítás, mint az öreg kontinensen, de egyelőre úgy tűnik, hogy a kamatemelési ciklus kezdetére – különösen az EKB esetében – még több mint fél évet kell várni – mondja Forián.

A szakemberek szerint egyébként a közeljövőben tovább folytatódhat az uniós fizetőeszköz gyengülése a dollár ellenében. „Az 1,4-es szint ellenállásnak tűnik ugyan első körben, de 2-3 hónapon belül 1,35 dollárig csökkenhet az euró ára” – mondja Szántó, aki szerint az idén nagyjából az 1,35–1,4 váltási szinten stabilizálódhat a két deviza jegyzése.

A zöldhasú erősödése a feltörekvő devizákra egyébként egyértelműen negatívan hat. „Ilyenkor a zloty, a lej, a török líra, a dél-afrikai rand és a forint is esik, ráadásul ezek közül a fizetőeszközök közül a forintra van a legnagyobb hatása a dollár erősödésének” – mondja Szántó. Tegnap például csaknem 273 forintig gyengült a forint az euróval szemben, délutánra viszont már 270 körül stabilizálódott a jegyzés. Ennek ellenére a Bank of America–Merrill Lynch optimista a hazai fizetőeszközzel kapcsolatban. Mivel a társaság hazánkat tartja az egyik legvonzóbbnak a feltörekvő kötvénypiacok közül, azt várja, hogy a forint mintegy 10 százalékot erősödik a következő hónapokban, és júniusban már csak 245 forintba kerül az euró. HB




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.