Az elmúlt hét keddjén Nouriel Roubini, a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi elemzője, szokásos hírlevelének előfizetői részére a következő befektetői tanácsot küldte: „Amíg Magyarország kormánya alá nem írja az új IMF-megállapodást, addig a forint shortolását javasoljuk.” Vagyis ezzel a mondattal jelezte, hogy a befektetőknek a forint gyengülésére kell játszaniuk – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az NGM szerint a csütörtökön megindult árfolyamesés alapján úgy tűnik, hogy a spekulánsok megfogadták Roubini tanácsát és a szerdai felkészülés után megkezdték a forint elleni támadást.
„Egyértelművé vált tehát, hogy nem a nemzetgazdasági miniszter cikke miatt gyengül a hét közepe óta a forint, hanem – ahogy az a spekulánsokra oly jellemző – ők csupán egy ürügyet kerestek, ami mögé elrejthették támadásukat” – írja az NGM.
Nouriel Roubinit azután nevezték el jósprofesszornak, hogy helyesen jósolta meg a világgazdasági válság kitörését, ugyanakkor egyes borúlátó jóslatai nem váltak valóra.
Miért esik a forint az elemzők szerint?
„Minden mozgás a piacon valamilyen spekuláció, azaz gondolkodás, következtetés eredménye” – mondta a Világgazdaságnak Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere szerint nem Roubini ajánlása miatt esik a forint. Számos negatív hír látott napvilágot Magyarországgal kapcsolatban az elmúlt hetekben, és ebből következően gyengül a forint.
Bebesy kiemelte: 6,9 százalékkal esett vissza az ipari termelés novemberben, ami azt jelzi, hogy még mélyebb lehet a recesszió. Vannak arra utaló jelek is, hogy fellazul a költségvetés, ilyen például a 13. havi nyugdíj esetleges újbóli bevezetése. Közben Matolcsy arra is figyelmeztetett, hogy az MNB új eszközöket vezethet be. „Semmi összeesküvésről nincs szó, negatív hírek, növekvő kockázatok mellett érthető módon nem népszerű a forint” – vélekedett a szakértő.
Ezt nem szereti a forint
„Hiba volt a forintot erősíteni az infláció féken tartása érdekében; hibás döntés volt 2010 előtt erősen tartani a forintot; Magyarországnak szakítania kell a hagyományos gazdasági modellekkel” – ilyen megjegyzéseket olvashattunk a napokban a nemzetgazdasági minisztertől. A forint nagyon nem szereti ezeket – szögezi le Peter Attard Montalto, a Nomura igazgatója.
„A kormányzati, illetve Fidesz-közeli kapcsolatok alapján számomra ezidáig úgy tűnt, hogy miközben nem értenek egyet Simor András nyilvános megnyilatkozásaival, azzal azért tisztában vannak, hogy az árfolyamot kontroll alatt kell tartani a háztartások és a vállalatok magas devizahitel-állománya miatt” – számolt be a Nomura igazgatja. Magyarország viszont nem felel meg a hagyományos gazdasági modellnek, amely szerint a gyenge deviza jótékony hatású. Éppen ellenkezőleg: a gyenge deviza fogyasztásra gyakorolt negatív hatása (a jelzáloghitelek miatt) nagyobb, mint az exportra gyakorolt pozitív hatás. Montalto úgy véli, a gazdasági miniszter immár az exportot tekinti a gazdasági növekedés egyedüli letéteményesének.
A Nomura elemzője szerint nincs jelentősége, hogy Matolcsy György vagy másvalaki foglalja el az MNB elnöki székét (szerinte a legvalószínűbb egy Fidesz-párti tudós jelölése). Bárki lesz az elnök, ahogy a külső tagokat, őt is kötni fogja a kormány által diktált „stratégiai partnerség”. A piac mindenesetre kapott egy előzetes képet arról, mi történik majd március elejétől – emeli ki Montalto.
Héthónapos mélypont
A forint hétfőn új héthónapos mélypontra került 298-as szinten az euróval szemben. Délelőtt 297 forint körül stabilizálódott az árfolyam. „Ma is folytatódott a forint vesszőfutása” – írta elemzésében Bámli Károly. A Commerzbank közgazdásza úgy látja, a gyengülés okaként egy, a gazdasági miniszter által jegyzett cikk jelölhető meg. „A cikk szerint, az infláció letörésére alkalmazott magas kamat-erős árfolyam kombó nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a gyenge belső kereslet mellett, az exportot segítendő gyengébb árfolyamot látnának szívesebben” – véli Bámli. „Bár pénteken már érkezett nyilatkozat a minisztériumból, miszerint a kormányzatnak nincs árfolyamcélja, de a szellem már kikerült a palackból. A piacok most már árazzák, nem csak a következő jegybank elnök személye körüli bizonytalanságot, de a jövőbeni monetáris politikából eredő kockázatokat is. Az év eleji szintekhez képest közel 3 százalékkal gyengült a forint, viszonylag kedvező piaci hangulatban, ami az álmoskönyvek szerint nem túl jó jel” – hangsúlyozta Bámli.
Külső hatások is gyengítették a forintot
A hazai devizát gyengíthette Mario Draghi csütörtöki sajtótájékoztatója, amely után a piac immár nem számít az euró alapkamatának csökkenésére, ami növelhette volna a forint kamatelőnyét a közös devizával szemben.
A forint gyengülésében szerepet játszott néhány egyesült királyságbeli bank mérsékelten szerencsés befektetési ajánlata is – mondta el a Világgazdaságnak Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője. Több pénzintézet kedden azt javasolta ügyfeleinek, hogy vásároljanak forintot zloty ellenében – annak a prognózisnak az alapján, hogy a zloty/forint árfolyam az akkori 70,90-ről lefelé indul, és 69 alá csökken. Ezt sokan megfogadták, de nem jártak jól: a kurzus péntek délelőtt már 72 fölött járt, így aktiválódtak az ajánlás szerint 71,9-re beállított stop loss megbízások, tovább fokozva az eladói nyomást a forint piacán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.