Ami az igénybe vett befektetési formákat illeti, Európában a megtakarítással rendelkező lakosság háromnegyede bankbetétben tartja a pénzét. A második helyen az életbiztosítások állnak, a megkérdezettek 43 százaléka ezt a befektetési típust választotta. Részvényekben és részvényalapú befektetési alapokban az európaiak 29 százaléka gyarapítja a megtakarítását, nyugdíjalapokban egynegyedük, kötvényekben pedig 12 százalékuk fialtatja a pénzét.
A nyugati világgal ellentétben Közép-Európában kevésbé jellemző, hogy a megtakarítók értékpapírban tartanák a vagyonukat – a kockázatosnak tekinthető részvényeket és a biztonságosabb kötvényeket is kevesen vásárolják. Ezt leszámítva viszont a térségben kialakult preferencia-sorrend hasonló a nyugat-európaihoz. A bankbetét a legkedveltebb befektetési forma, ezt követik az életbiztosítások és a nyugdíjalapok.
„Magyarországon kevésbé kiegyenlített a befektetési portfólió. Az összes megtakarító közül honfitársaink 62 százaléka vagyonának nagy részét bankbetétekben tartja, életbiztosításba 25, nyugdíjalapba 12, részvénybe és/vagy részvényalapba pedig mindössze 10 százalékuk fekteti be megtakarításait” – mondja Kozák Ákos, a GfK Hungária igazgatója. A bankbetétek népszerűségét mutatja az is, hogy arra a kérdésre, vajon a magánbefektetők mely befektetési formákat részesítenék előnyben, ha rendelkezésükre állna 50 ezer, illetve Közép-Európában 25 ezer euró, a megkérdezettek egybehangzóan a bankbetéteket választanák első helyen.
Különböző befektetési lehetőségek rangsorai itt találhatók: Befektetési alapok, Nyugdípénztárak, Unit-linked életbiztosítások
Az elkövetkező 12 hónapra vonatkozó, a megtakarításokkal kapcsolatos várakozásokat firtató kérdésre kapott válaszok szerint kontinensünkön tízből négyen gondolják úgy, sokkal kevesebbet vagy valamivel kevesebbet fognak megtakarítani, mint korábban. Valamivel magasabb arányt képviselnek azok, akik várhatóan ugyanannyit tesznek majd félre. Ezzel szemben az amerikaiaknak csak egynegyede borúlátó, 38 százalékuk pedig kifejezetten optimista. A magyarokra ebben a kérdésben az európai pesszimizmus a jellemző: minden második honfitársunk úgy véli, kevesebbet, 44 százalékuk szerint pedig ugyanannyit tud megtakarítani, mint eddig. Tavalyhoz képest ugyanakkor csökkent a borúlátás, akkor ugyanis még tízből nyolcan gondolkoztak hasonlóképpen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.