BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erste: frankhitelt euróra

Több bank értelmetlennek tartja az alpesideviza-alapú kölcsönök átváltását

Az Erste csoport vizsgálja, hogyan lehetne euróalapú hitelekké alakítani a Magyarországon folyósított svájcifrank-alapú kölcsönöket – jelentette ki egy hétfői, dubrovniki konferencián Bernhard Spalt, az Erste Group kockázati igazgatója. Szerinte azért lenne erre szükség, mert a svájci frank árfolyama sokkal ingadozóbb, mint az euróé. A hírre több pénzintézet is úgy reagált lapunknak, hogy értelmetlennek tartja a frankhitelek általános átváltását. A bankcsoport magyarországi leányvállalata pedig azt közölte: vizsgálják annak a lehetőségét, hogy „a svájci frank esetleges további erősödése, illetve a makrogazdasági környezet jelentős romlása esetén szigorúan csak önkéntes alapon és az arra rászoruló, bajban lévő ügyfelek kérésére” hogyan tudnák ezeknek az ügyfeleknek a frankalapú hitelét euróalapúra váltani Magyarországon.

Az MKB Bank nem tartja indokoltnak a frankhitelek általános és az ügyfelekre kötelező érvényű átváltását más devizaalapúra, és ennek kivitelezése is nehézségekbe ütközne – közölte a Világgazdasággal a pénzintézet. Szerintük a vállalati hiteleknél csak az adós kezdeményezésére módosítható a hitelszerződés, a magánszemélyeknél pedig csak valamilyen kedvezmény ösztönözhetné átváltásra az ügyfeleket. Emellett szerintük az sem hagyható figyelmen kívül, hogy új szerződéskötés esetén a lakáshiteleknél kizárólag forintalapon jegyezhető be a jelzálogjog.

A pénzintézet szerint az átváltás csak akkor jár előnnyel az ügyfél számára, ha az csökkenti az árfolyamkockázatot, valamint nem emelkedik miatta jelentősen a törlesztőrészlet. A bank szempontjából is előnyös, ha az ügy-fél árfolyamkockázata csökken, mert így a bank kockázatai is mérséklődnek. Ám szerintük minden esetben az ügyfélnek kell eldöntenie, hogy érdemes-e váltania, mert minden egyes hitelszerződés egyedi.

Az MKB Bank stratégiai elemzője szerint a vállalati ügyfeleknél a külkereskedelem elszámolása vagy áttérés a könyvvezetésben indokolhatja a váltást a finanszírozás devizájában. Ha például a külkereskedelmi tevékenység elszámolása vagy akár a könyvelése is euróalapon történik, akkor a legkisebb kockázat az euróalapú hitellel vállalható. Míg a hazai piacra termelő vállalatoknál a forint jelenti a legkisebb kockázatot a finanszírozási devizanemek között. A lakosság legszélesebb rétegeinek a bank a forintalapú hitelt javasolja, de aki euróban jut jövedelemhez, annak érdemes lehet meggondolnia az euróalapú hitelfelvételt. A lakossági jelzáloghitelek esetében csak a forint jöhet számításba.

A bank szerint a hitel devizanemének a megváltoztatására szerződésmódosítással vagy előtörlesztés és új hitel felvétele mellett van lehetőség. Ugyanakkor meggondolandó és alapos mérlegelést igényel, hogy a váltás mely időpontban és milyen árfolyam mellett történjen. Ha a frank legerősebb pontján vált valaki euróra, akkor realizálja az árfolyamveszteségét, továbbá nem zárható ki, hogy újabb veszteségeknek is teret ad. Emiatt a váltás időpontjának kiválasztásával a pénzintézet szerint érdemes nagyon óvatosnak lenni.

A Budapest Bank nem tapasztalta, hogy ügyfeleik euróalapúra szeretnék váltani frankhiteleiket, arra azonban jelenleg is lehetőségük van nekik, hogy forintalapúra váltsák át azokat – tudtuk meg a pénzintézettől. A bank nem minden ügyfélnek ajánlaná az átváltást, ám szerinte a svájci frank árfolyamának csökkenésekor komoly igény mutatkozhat rá. A pénzintézet azt is közölte, hogy a bank szempontjából semleges az átalakítás, az ügyfél számára azonban az az árfolyamveszteség realizálásával jár, ugyanakkor a továbbiakban a devizaárfolyam-mozgások számára már nem jelentenek kockázatot.

A CIB Bank ügyfelei eddig is megtehették, hogy átváltják devizaalapú hiteleiket, emellett hamarosan új hitelátalakító konstrukciót indítanak CIB Újratervező Hitel néven. Annak lényege, hogy a svájcifrank-alapú hitelt először át kell váltani euróra. Ezután az ügyfél teherbíró képességéhez igazított, csökkentett havi törlesztőrészletet lehet fizetni egészen a futamidő végéig. A fennmaradó tőketartozás ekkor egy összegben válik esedékessé. Ezzel tehát hosszú távra, a futamidő teljes időszakára lehet átstrukturálni a felvett hitelt. A bank azt tanácsolja, hogy ügyfeleik forduljanak a szakértő kollégáikhoz, akik személyre szabott számításokat tudnak végezni. GIJ

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.