BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feltörekvő lombardhitel

Növekedhet a lombardhitelek népszerűsége a jövőben – állítják a hazai hitelintézeti piac szereplői. Az értékpapír-fedezet mellett nyújtott kölcsönök jelenleg nem túl elterjedtek Magyarországon, vannak olyan bankok, amelyek nem is kínálnak ilyeneket a marginális kereslet miatt. Ahol kapható ilyen, ott jellemzően viszonylag rövid, maximum kettő–öt éves futamidőre lehet felvenni, a kamata pedig – a fedezetnek köszönhetően – általában lényegesen alacsonyabb a személyi és más fogyasztási hitelekénél, forintalapon a THM-ek 11–18 százalék között vannak.

A lombardhitelt az OTP Bank – más hitelintézetekhez hasonlóan – azoknak az ügyfeleknek ajánlja, akik rendelkeznek megtakarításokkal, de nem akarják azt váratlanul jött kiadásaik finanszírozására felhasználni; pénzre van szükségük, de nem mondanának le tartós pénzlekötéseik előnyeiről. Egy ilyen kölcsön felvételével ugyanis nem kell feltörni a betétet, eladni az értékpapírt, vagy pedig megbontani a tartós befektetési számlán (tbsz) lévő megtakarítást, amely együtt jár az arra járó kamatadó-kedvezmény elvesztésével.

Éppen ennek az adókedvezménynek a veszélybe kerülése lehet egyébként az egyik oka, hogy a hazai bankok szerint megnőhet az igény az értékpapír-fedezetű kölcsönre. „Jelenleg azt tapasztaljuk, hogy a tbsz-számlákon növekvő megtakarításokat helyeznek el ügyfeleink, ezért várható, hogy a számlákon lévő megtakarítások lombardhitelezésére is fokozatosan egyre inkább igény lesz” – mondják az UniCredit Bank szakértői. A piaci szereplők jóslata szerint a következő három évben akár a megtakarítások negyede-ötöde is ilyen számlákra kerülhet, és elképzelhető, hogy az átmeneti pénzzavarba került ügyfelek a kamatadó befizetése, vagyis a hozam 20 százalékáról történő lemondás helyett inkább kölcsönt vesznek fel.

Nem minden banknál van egyébként lehetőség még a tbsz-en lévő megtakarítások fedezetként való bevonására. A K&H Banknál például nem zárolhatók az ilyen számlákon lévő értékpapírok, így lombardhitel sem adható rájuk. Az Erste Banknál pedig úgy nyilatkoztak lapunknak, hogy a tbsz növekvő térnyerése miatt jelenleg dolgoznak az adókedvezményt kínáló számlák mellé adható lombardhitel-konstrukciók kifejlesztésén. Az OTP-nél is javában zajlik a termékfejlesztés, ott pillanatnyilag legfeljebb két évre lehet ilyen kölcsönt felvenni, de a hitelintézet a tbsz futamidejére optimalizálható konstrukciók bevezetését fontolgatja.

Az ilyen kölcsönökről egyébként nem árt tudni azt, hogy hosszabb távra igazán csak azoknak éri meg felvenni, akik a hitel költségeinél nagyobb hozamot remélnek elérni a befektetéseiken a futamidő alatt. Ha ez bekövetkezik, akkor a kölcsön „ingyen” volt, hiszen a megtakarítások kitermelték a kamatát. Egyes bankoknál egyébként a kamat fix, másoknál változó. Az OTP és az UniCredit Bank például az egyhavi bankközi kamatlábakhoz köti a kölcsön kamatát, így az havonta módosulhat. A visszafizetési konstrukciók is különbözők: a hitelintézetek rendszerint éppúgy nyitottak a havonkénti, mint a futamidő végén történő egyösszegű tőketörlesztésre.

Szintén érdemes odafigyelni arra, hogy az egyes bankoknál a fedezet alá vonható értékpapírokra felvehető hitel összege különböző. A hitelintézetek a kevésbé kockázatos befektetéseket nagyobb arányban hajlandók elfogadni, mint a rizikósabbakat, így egy állampapír jellegű befektetésre például több hitel vehető fel, mint egy részvényalapra. HB




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.