Hasonlóan vélekedett Brenner Zsuzsa, a CIB Bank önkormányzati üzletágának vezetője is, aki kétirányú mozgást vár a piacon: a hitelfelvétel/kötvénykibocsátás iránti igényt inkább a választások előtti időszakra prognosztizálja, 2011-ben pedig várhatóan inkább a számlavezető-váltás – illetve az önkormányzati finanszírozási rendszer változásától függően –, esetleg a működési hitelek iránti igény nőhet meg. (Ez utóbbi abban az esetben, ha a jelenlegi finanszírozási rendszer nem változik lényegesen.)
Az üzletmenetre az elmúlt egy esztendőt illetően sem panaszkodnak a piaci szereplők. A CIB Banknál közöltek szerint újra megjelent az érdeklődés az önkormányzatok részéről a kötvénykibocsátás iránt, és jelentősen nőtt az MFB ÖKIF hitelprogramja keretében nyújtott hitelek felvételére irányuló igény – olyan mértékben, hogy a keret átmenetileg ki is merült. (Az MFB közben megemelte a hitelkeretet, így az ismét elérhető.)
A piaci szereplők szerint ugyanakkor továbbra is nagyon intenzív a verseny a hitelintézetek között a számlavezetőkért, igaz, a szolgáltatót váltó helyhatóságok száma 2009 első három negyedévében némileg csökkent a bázisidőszakihoz képest. (A Magyar Államkincstár adatai szerint 2008 első kilenc hónapjában 122 önkormányzat váltott számlavezető bankot, tavaly, ugyanebben az időszakban pedig 113.)
A múlt év legnagyobb nyertesének a takarékszövetkezeti integráció számított ebből a szempontból, hiszen kilenc hónap alatt ötvennel, 781-re nőtt az ügyfélkörükbe tartozó helyhatóságok száma. Ezt ott azzal magyarázták, hogy az akut forráshiány a jelentős forrással és finanszírozási hajlandósággal rendelkező integráció felé terelte az önkormányzati ügyfeleket. Növelte az önkormányzati ügyfelek számát a CIB Bank is: a 2008 végi 18-ról tavaly 30-ra emelkedett a számlavezetők száma, de ezt a számot a hitelintézet – főleg azokon a településeken, ahol fiók is működik – tovább növelné. „Úgy véljük, még közel sem aknáztuk ki teljes mértékben a lehetőségeinket, hiszen miközben az önkormányzati hitelezésben a CIB részesedése 10 százalék, a számlavezetésben ennél jóval alacsonyabb a részesedésünk” – mutatott rá Brenner Zsuzsa. A 2004-től kötelező közbeszerzési eljárás egyébként – tette hozzá – nehezíti és könnyíti is a bank dolgát: az adott ugyanis lehetőséget arra, hogy a CIB belépjen erre a piacra, ugyanakkor óriási a verseny a bankok között, valamennyi piaci szereplő tudja, nem elegendő a jó kapcsolat az önkormányzattal, ha a közbeszerzési eljárás során egy jobb ajánlat elviszi az üzletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.