BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Homályban a moratórium

Várhatóan tovább húzódik a nem fizető devizaadósok problémáinak megoldása

A kormány legalább részlegesen meghosszabbítja a hiteleiket az árfolyamváltozás miatt fizetni nem tudó adósok kilakoltatásával kapcsolatos moratóriumot. A kabinet és a Magyar Bankszövetség közötti tárgyalások ugyanis még távol vannak az eredményes lezárástól.

Várhatóan néhány hetet mégis várni kell a bajban lévő hiteladósok problémáinak megoldására. Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő egy vasárnap esti televíziós műsorban azt mondta, a nemzetgazdasági tárca néhány héten belül elkészül a devizahitelesek gondjait megoldani hivatott javaslatcsomaggal. Szerinte ugyan szerettek volna korábban előállni végleges megoldással, de az egyeztetések az érdekelt felekkel hosszabb előkészítést igényeltek. A szóvivő hangsúlyozta: a kilakoltatási moratórium április 15-e után is fennmarad, és megtalálják ennek a technikai módját is. Szijjártó Péter a devizaárfolyamok befagyasztásáról szóló híreket kacsának minősítette.

Annyit már a múlt héten is tudni lehetett, olyan program körvonalazódik, amely elfogadható lesz az adósoknak, a bankoknak és az államnak egyaránt, és a Magyar Bankszövetség bevonásával olyan megoldást keresnek, amely nem lehetetleníti el a szociális problémákkal küzdő hiteleseket, „újraéleszti” a jelzálogalapú ingatlanpiacot és valamelyest kisimítja az esetleges árfolyamkilengéseket is. Tegnap viszont olyan sajtóhírek kerültek nyilvánosságra, melyek szerint csak több lépésben kezelnék a problémát, és elképzelhető az is, hogy a moratóriumot is csak fokozatosan oldanák fel.

A bankszövetségnél érdeklődésünkre csak annyit mondtak, a tárgyalások még folynak. Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete főtitkára pedig arról számolt be, javaslataikkal többször is megkeresték a kormányt és bankszövetséget is. Ezek lényege, hogy a bankok és az ügyfelek megállapodhassanak a hitelek alacsonyabb kamat melletti törlesztéséről, a bankok és az állam hozzanak létre egy olyan eszközkezelő társaságot, amely megvenné a hiteleiket nem fizetők lakásait, valamint az, hogy az adósok, a hitelezők és az állam osztozzon az árfolyamváltozásból adódott veszteségen. Javaslataikra Lénárd Mariann tájékoztatása szerint a kormány nem reagált, a bankszövetség pedig visszautasította azokat.

Az LMP szerint a kormánypárti képviselők tegnap világossá tették, fikarcnyit sem érdeklik őket a bajbajutottak problémái. A múlt héten benyújtott határozati javaslatban az LMP azt kérte, a kormány mérje fel a devizahitelesek és a rezsihátralékosok helyzetét, valamint a bérlakáshelyzetet. A javaslatot tegnap tárgyalta volna az egyik parlamenti bizottság, melynek ülésén azonban a kormánypárti képviselők nem jelentek meg.

A párt emlékeztetett arra, a kormány egyik ígérete a tavalyi választásokat követően az volt, hogy megteremti azokat az adósságkezelő intézményeket – elsősorban a Nemzeti Eszközkezelő Társaságot –, amelyek révén elkerülhető, hogy az emberek tömegesen hajléktalanná váljanak. Az LMP szerint azonban eddig nemcsak életképes megoldás nem merült fel, de még a Nemzeti Eszközkezelő Társaság által kezelt eszközök köre sem tisztázott. A párt szerint halaszthatatlanná vált, hogy a kormány teljesítse ígéreteit.

Közben a devizaadósok szempontjából nem alakulnak jól a piaci folyamatok sem. Ugyanis a vártnál előbb lehet az első svájci jegybanki kamatemelés, az pedig a frank további erősödését okozhatja. A svájci jegybank alelnöke szerint az árstabilitás fenntartása érdekében középtávon emelni kell az alapkamatot. „Világos, hogy közép-, illetve hosszú távon nem maradhat fenn az alacsony alapkamat. Az irányadó ráta alacsony szintje ugyanis növeli annak a veszélyét, hogy nem lesz tartható az árstabilitás” – fejezte ki aggodalmát Thomas Jordan a Le Temps című lapnak.

A svájci jegybankárok legközelebb március 17-én döntenek a kamat szintjéről, és elemzői várakozások szerint egyelőre nem nyúlnak az irányadó rátához, miután az infláció továbbra is alacsony, és egy esetleges kamatemelés tovább növelné a frank erejét. Ám a piaci árazások alapján biztosra vehető a szeptemberi kamatemelés, de már egy júniusi szigorítás esélye is megnőtt.

Zaklatásra panaszkodnak az adósok

Egy magát Deviza Hiteleseknek nevező csoport a múlt héten nyílt levelet küldött Orbán Viktor miniszterelnöknek, több kormánypárti és ellenzéki politikusnak, valamint a Magyar Bankszövetségnek, melyben azt kérik, azonnal állítsák le az adósok folyamatos telefonon keresztül történő zaklatását, fenyegetését.

A levél szerint ugyanis egy napon belül többször is, változó telefonszámokról telefonálnak az adósoknak. Azt is kérik, azonnal intézkedjenek arról, hogy a zaklató, fenyegető telefonok, felszólító levelek költségeit ne az adósra terheljék.

A levél írói ugyanis tudják, hogy van tartozásuk, és ígérik, amint lehetőség lesz rá, fizetnek. Emellett hangsúlyozzák, semmilyen olyan megoldásra nem kíváncsiak, amely a további eladósodásukhoz vezet.

A levél szerint ugyanis egy napon belül többször is, változó telefonszámokról telefonálnak az adósoknak. Azt is kérik, azonnal intézkedjenek arról, hogy a zaklató, fenyegető telefonok, felszólító levelek költségeit ne az adósra terheljék.

A levél írói ugyanis tudják, hogy van tartozásuk, és ígérik, amint lehetőség lesz rá, fizetnek. Emellett hangsúlyozzák, semmilyen olyan megoldásra nem kíváncsiak, amely a további eladósodásukhoz vezet.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.