Egyre jobban megéri felvenni a támogatott forinthitelt a bankoknál. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) referenciahozamai szerint ugyanis a bankoknak májusban még tovább kell csökkenteniük a támogatott kölcsönök kamatait. Az ÁKK referenciahozamai a következő hónapban az egyéves kamatperiódusú hitelek esetében 5,09, ötéves kamatperiódusúaknál 5,79 százalékosra mérséklődnek. Különösen az egyéves kamatperiódusnál csökkent nagymértékben, csaknem 30 bázisponttal a referenciakamat.
A süllyedő kamatszint miatt májustól a hitelt folyósító bankok egyéves kamatperiódus esetében már maximálisan csak 9,62, ötévesnél 10,53 százalékos ügyleti kamatot állapíthatnak meg, amiből lejön még a támogatás. Ez pedig azt jelenti, hogy ha a bankok a maximálisan kivethető kamatot kínálják az ügyfeleiknek, a támogatott forintkölcsön kamata egyéves kamatperiódusnál már alig haladja meg 7, az ötévesnél pedig a 7,6 százalékot – legalábbis a támogatott időszakban, vagyis az első öt évben. Új lakásoknál még jobb a helyzet, hiszen ott a támogatás mértéke nagyobb, azoknak pedig akiknek legalább három gyerekük van, és új lakást szeretnének vásárolni, lassan már csak a jogszabályban megszabott minimális 6 százalékos ügyleti kamattal kínálhatják a kölcsönt a bankok.
A jelenlegi támogatott lakáshitelekre elérhető a kamatszint így már a használt lakások esetében is a korábban népszerű svájci frank kölcsönökével vetekszik, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az alpesi valutában denominált lakáscélú hitelek átlagos kamata ugyan még valamivel alacsonyabb a támogatott kölcsönökénél, a szabad felhasználású jelzáloghiteleké viszont már magasabb. További jó hír a lakásra áhítozóknak, hogy egyre erősebbé válik az árverseny is a támogatott lakáshitelek piacán.
Jelenleg nyolc nagyobb bank kínálja az úgynevezett otthonteremtési lakáshitelt, ők az ÁKK-s referenciahozam 130 százaléka fölött maximum 3 százalékponttal növelhetnék meg a kölcsönök kamatát, ezt a lehetőséget viszont egyre kevesebb bank használja ki. A legjobb kondíciók jelenleg a hirdetmények szerint a K&H-nál és az FHB-nál érhetők el, ahol a legjobb minősítésű kliensek számára mindössze 1 százalékpont a kamatfelár. Az ilyen jó minősítésű ügyfelek egyébként már akár használt, akár új lakásra fizetnek be, a támogatott hitelek kamatminimumán, vagyis 6 százalékos kamat mellett juthatnak a kölcsönhöz.
Több hitelintézetnél érhetnek el kamatkedvezményt az ügyfelek akkor, ha aktív ügyféllé válnak, a banknál vezetett számlára utalják a jövedelmüket, csoportos beszedésekre adnak megbízásokat, vagy rendszeresen vásárolnak a számlához tartozó kártyával. Az egyébként maximális kamatfelárat alkalmazó OTP és UniCredit is elengedi a kamat egy részét ilyenkor, sőt a Raiffeisennél több lépcsője is van a kedvezményeknek attól függően, a kliens mennyire aktívan használja a számláját. A maximálisnál kisebb kamatot felszámító bankok is díjazzák a kliensek aktivitását, a K&H-nál és az FHB-nál is alacsonyabb kamatot fizethetnek a hitelintézetet első bankként használó ügyfelek.
Megéri végtörleszteni
Februárban az átlagos lekötött forintbetétek kamata a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint már csak 5,15 százalékos volt, azóta pedig vélhetően még tovább csökkent. Ilyen kamatszintek mellett a megtakarítással és támogatott lakáshitellel egyaránt rendelkezők elgondolkozhatnak azon, megéri-e még fenntartani a kölcsönüket, hiszen a megtakarításukon elérhető kamat már nehezen tudja felülmúlni a kedvezményes lakáshitelekét.
A lapunk kérdéseire válaszoló hitelintézetek ugyan nem tapasztaltak fokozottabb végtörlesztést ezeknél az adósoknál, de van olyan bank, ahol a végtörlesztés iránt érdeklődő támogatott lakáshiteleseknek felajánlanak egy speciális akciós betétet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.