Érezhető mértékben csökkentek tavaly a lakossági hitelek kamatai – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikáiból. A kedvezőbb árazás szinte minden hiteltípusnál jellemző, egyedül a hitelkártyákhoz tartozó kereteknél növekedett kissé a jegybank által kalkulált, átlagos ráta.
A lakáshiteleknél jóval szerényebb, 0,54 százalékpontos mérséklődés történt 2015 végéhez képest, ám ezzel együtt az átlagkamat már kevesebb mint 4,6 százaléknál járt másfél hónappal ezelőtt. A lassabb ütemű csökkenést az magyarázza, hogy a lakáshiteleknél már régebben elkezdődött a kamatok eróziója, hiszen egyrészt ez az a hiteltermék, amelynél legelőször növelni kezdték új kihelyezéseiket a pénzügyi szolgáltatók, másrészt az árazás már azon a szinten jár, ahol kevesebb a tere a csökkentésnek.
A hitelkamatok csökkenése több okkal is magyarázható. Az egyik legfontosabb, hogy a kölcsönök iránti kereslet ismét növekedni kezdett, ami erősíti a versenyt a hitelintézetek között. (A növekvő hitelfelvételi kedvet alátámasztják az új kihelyezésekre vonatkozó tavalyi adatok: ezek szerint lakáshitelből közel 30, személyi kölcsönből pedig több mint 60 százalékkal többet helyeztek ki tavaly, mint 2015-ben, de az áruvásárlási kölcsönöknél is 56 százalékos volt a bővülés.) Emellett maguknak a pénzügyi szolgáltatóknak is nyilvánvaló érdeke, hogy növeljék aktivitásukat a finanszírozási oldalon a lakossági ügyfeleknél is. A növekvő jövedelmek és fogyasztás mellett pedig a lakossági ügyfelek a jelenleginél is bátrabban adósodhatnak el, és ezt a tendenciát erősíti a CSOK iránti intenzívebb érdeklődés is. A csökkenő kamatok és a növekvő hitelfelvételi kedv ellenére ugyanakkor a túlfűtöttségtől még messze jár a piac: ezt a szolgáltatóknak és a lakosságnak a válság éveiből maradt óvatossága mellett a szigorúbb szabályozói környezet is biztosítja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.