BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélyponton a lízingpiac

Lízing. A lízingcégek által finanszírozott eszközök értéke tavaly valamivel több mint 60 százalékkal csökkent 2008-hoz képest, értéke 468,08 milliárd forint volt, ám az utolsó negyedévben már lehetett tapasztalni némi javulást; a visszaesés 57 százalékra mérséklődött – közölte tegnap a Magyar Lízingszövetség. Az utolsó negyedévben 144,3 milliárd forintos eszközállományt tudtak produkálni a hazai cégek, ez közel 45 százalékkal magasabb a júliustól szeptemberig tartó időszakénál.

A szerződések száma ugyan – nem meglepő módon – továbbra is csökkent, de míg az előző év hasonló időszakához képest a visszaesés az év első kilenc hónapjában 65 százalékot tett ki, addig 2009 utolsó negyedében már csak 63 százalék volt 2008 azonos időszakához képest.

Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség elnöke rámutatott: a szereplőknek csupán elenyésző százaléka vonult ki a magyar piacról vagy egyes szegmensekből, csődre pedig eddig nem akadt példa. Hozzátette: a lízingcégek alkalmazkodnak a megváltozott gazdasági körülményekhez, kiszorulnak a kockázatos portfóliók, bizonyos esetekben szigorítják a finanszírozáshoz jutási feltételeket.

A szövetség tagsága körében készített felmérés szerint a lakossági szegmensben a lízingpiac az idén eléri a mélypontot, a múlt évet megközelítő szerződésállományra lehet számítani, de természetesen sok függ a lízingpiaci szereplők portfóliókezelésétől és céltartalék-képzési gyakorlatától is. A kis- és középvállalkozói finanszírozás területén enyhe piacbővülésre számítanak abban az esetben, ha megindul a gazdasági növekedés. Ekkor ugyanis élénkülnének a beruházások, amelyek nagy része lízing formájában valósulhatna meg.

„A lízingpiac jövője nagyban függ az autópiac alakulásától, mivel ennek a szegmensnek több mint 50 százalékos a részesedése a teljes piacon belül. A szigorú devizahitel-korlátozások tovább rontottak a helyzeten; az ügyfelek mintegy felét ellehetetlenítik az új szabályok. Ugyanakkor a javuló makrogazdasági mutatóknak köszönhetően a flotta- és az ingatlanüzletág bővülésére számítunk az idén” – hangsúlyozta Hordós Zoltán. „Az elkövetkező hónapokban főleg a kkv-szegmensre koncentrálunk, szeretnénk itt áttörést elérni, mert úgy gondoljuk, a hazai vállalkozások beruházásai számára a lízing jelenti az egyetlen megoldást. Vannak területek ezen kívül is, ahol még jelentős eredményeket szeretnénk elérni, ilyen az ügynök- és a jutalékszabályozás. Erősíteni kívánjuk a törvény-előkészítésben való szerepvállalásunkat is” – tette hozzá az elnök.

A magyarországi lízingpiacon egyébként a legjobban teljesítő ágazatnak a gép-berendezés finanszírozás bizonyult 2009-ben. A gépek és berendezések piacán „csupán” 21,5 százalékos visszaesés volt az utolsó negyedévben a finanszírozott értékben az év első kilenc hónapjában észlelt 46 százalékos csökkenéshez képest. A kihelyezett érték az utolsó negyedévben 48 milliárd forintot ért el, ezen belül csökkent a mezőgépek piaci aránya.

Ami pedig a piaci szereplőket illeti: a koncentráció enyhén növekedett a cégek között, és az első húsz versenyzőből 12 az összes szegmensben érdekelt. Az első három helyen a CIB, a Lombard Lízing és az UniCredit állt 2009-ben, 17,4, 12,9, illetve 8,8 százalékos részesedéssel. Jól tükrözi az erős piaci koncentrációt, hogy öt százalék feletti piaci részesedése csak az első hat szereplőnek volt. VG










Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.