A szerződések száma ugyan – nem meglepő módon – továbbra is csökkent, de míg az előző év hasonló időszakához képest a visszaesés az év első kilenc hónapjában 65 százalékot tett ki, addig 2009 utolsó negyedében már csak 63 százalék volt 2008 azonos időszakához képest.
Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség elnöke rámutatott: a szereplőknek csupán elenyésző százaléka vonult ki a magyar piacról vagy egyes szegmensekből, csődre pedig eddig nem akadt példa. Hozzátette: a lízingcégek alkalmazkodnak a megváltozott gazdasági körülményekhez, kiszorulnak a kockázatos portfóliók, bizonyos esetekben szigorítják a finanszírozáshoz jutási feltételeket.
A szövetség tagsága körében készített felmérés szerint a lakossági szegmensben a lízingpiac az idén eléri a mélypontot, a múlt évet megközelítő szerződésállományra lehet számítani, de természetesen sok függ a lízingpiaci szereplők portfóliókezelésétől és céltartalék-képzési gyakorlatától is. A kis- és középvállalkozói finanszírozás területén enyhe piacbővülésre számítanak abban az esetben, ha megindul a gazdasági növekedés. Ekkor ugyanis élénkülnének a beruházások, amelyek nagy része lízing formájában valósulhatna meg.
„A lízingpiac jövője nagyban függ az autópiac alakulásától, mivel ennek a szegmensnek több mint 50 százalékos a részesedése a teljes piacon belül. A szigorú devizahitel-korlátozások tovább rontottak a helyzeten; az ügyfelek mintegy felét ellehetetlenítik az új szabályok. Ugyanakkor a javuló makrogazdasági mutatóknak köszönhetően a flotta- és az ingatlanüzletág bővülésére számítunk az idén” – hangsúlyozta Hordós Zoltán. „Az elkövetkező hónapokban főleg a kkv-szegmensre koncentrálunk, szeretnénk itt áttörést elérni, mert úgy gondoljuk, a hazai vállalkozások beruházásai számára a lízing jelenti az egyetlen megoldást. Vannak területek ezen kívül is, ahol még jelentős eredményeket szeretnénk elérni, ilyen az ügynök- és a jutalékszabályozás. Erősíteni kívánjuk a törvény-előkészítésben való szerepvállalásunkat is” – tette hozzá az elnök.
A magyarországi lízingpiacon egyébként a legjobban teljesítő ágazatnak a gép-berendezés finanszírozás bizonyult 2009-ben. A gépek és berendezések piacán „csupán” 21,5 százalékos visszaesés volt az utolsó negyedévben a finanszírozott értékben az év első kilenc hónapjában észlelt 46 százalékos csökkenéshez képest. A kihelyezett érték az utolsó negyedévben 48 milliárd forintot ért el, ezen belül csökkent a mezőgépek piaci aránya.
Ami pedig a piaci szereplőket illeti: a koncentráció enyhén növekedett a cégek között, és az első húsz versenyzőből 12 az összes szegmensben érdekelt. Az első három helyen a CIB, a Lombard Lízing és az UniCredit állt 2009-ben, 17,4, 12,9, illetve 8,8 százalékos részesedéssel. Jól tükrözi az erős piaci koncentrációt, hogy öt százalék feletti piaci részesedése csak az első hat szereplőnek volt. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.