Élénkülő keresletről számolt be a lakossági fogyasztási hiteleknél a lapunknak nyilatkozó bankok többsége az iskolakezdés kapcsán: a legtöbb hitelintézetnél a folyószámla-típusú hiteleknél – hitelkártyáknál és folyószámla-hitelkereteknél – ugrott meg leginkább a kereslet, illetve a kihasználtság, de fokozottabb érdeklődést tapasztaltak a piaci szereplők többségénél a személyi hitelek iránt is.
Az MKB Banknál közöltek szerint augusztus közepén kiemelkedő darabszámban fogadtak be hiteligényléseket a nyári hónapok átlagához mérten. Hozzátették: májushoz viszonyítva kétszeres növekedésről lehet beszélni a folyószámlahiteleknél, míg a személyi kölcsönöknél 40 százalékos volt az emelkedés – azzal együtt is, hogy nem készültek külön termékkel vagy akcióval az iskolakezdésre a hitelintézetnél. „Tapasztalataink szerint augusztusban kismértékben nő a személyi kölcsönök iránti kereslet is, de jellemzően ilyenkor inkább a keretjellegű termékek (folyószámlahitel, hitelkártya) iránti kereslet erősödik” – közölték lapunk érdeklődésére a CIB Banknál. A CIB Bank tapasztalatai szerint a személyi kölcsönöknél jellemzően szeptemberben nő meg nagyobb mértékben az érdeklődés.
„Az OTP Bank folyamatos akciókkal van jelen a fogyasztási hitelek piacán. Idén főként nyáron volt megfigyelhető kimagasló kereslet, elsősorban a személyi kölcsön és a hitelkártya termékekben. A megugró kereslet véleményünk szerint a javuló gazdasági teljesítménnyel és fogyasztói bizalmi indexszel magyarázható, valamint azzal, hogy a devizahitelek elszámolása és forintosítása előtt az ügyfelek jelentős része kivárt a hitelfelvétellel, és elhalasztotta a költéseit – tájékoztatták lapunkat a hitelintézetnél. – Az OTP Bank jelenleg is kedvezményes kamatozással, a futamidő végéig fix kamatokkal és gyors átfutási idővel szolgálja ki az igénylő ügyfeleit” – közölték.
Az élénkülő kereslet persze nem meglepő, hiszen az iskolakezdési időszak évről évre egyre nagyobb terhet jelent a háztartásoknak. Ezt támasztja alá a Provident Pénzügyi Zrt.-nek a saját ügyfelei körében végzett felmérése is, amely szerint a szülők 54 százaléka több mint 50 ezer forintot költ gyermekeinek a beiskolázásra, további 15-15 százalékuk 30-40 ezer, illetve 40-50 ezer forint közötti összeget fizet ki a tanévkezdéskor. A tanévkezdéssel járó költségek finanszírozása a szülők többségének megterhelő, a válaszadók negyede számára komoly anyagi gondot okoz az iskolakezdés, míg 46 százalékuk szerint csak kissé megterhelő az ilyenkor felmerülő kiadások fedezése. Ugyanakkor a felmérésben részt vevők 29 százaléka számára egyáltalán nem jelent problémát a tanév elején felmerülő többletköltségek kifizetése.
A megkérdezett szülők úgy gondolják, nincsenek egyedül ezzel a problémával, 22 százalékuk szerint a gyermekeikkel egy osztályban tanuló diákok felénél jelent problémát a családnak a tanév elején felmerülő költségek kifizetése, 29 százalékuk szerint pedig a családok túlnyomó részének megterhelő lehet ez az időszak.
A megkérdezett szülők eltérő hányadban fordítják havi bevételeiket a tanév eleji kiadások fedezésére. A megkérdezettek 31 százaléka havi bevételének 15-30 százalékát, negyedük 30-50 százalékát, míg a válaszadók 21 százaléka havi jövedelmének több mint felét gyermekeinek a beiskolázására költi ebben a hónapban. A felmérésben részt vevő ügyfelek több mint fele úgy gondolja, hogy ez az összeg az elmúlt évekhez képest nőtt, míg a megkérdezettek 30 százaléka megközelítőleg idén is annyit költött, mint az elmúlt időszakban.
Mivel a gyermekek iskoláztatása komoly anyagi kiadásokkal jár, előfordul, hogy nem áll rendelkezésre elegendő pénz a családi költségvetésben a költségek fedezésére. A megkérdezetteknek közel negyede válaszolta, hogy ilyen esetben csak a legszükségesebbet fizeti ki, és később rendezi a fennmaradtakat. Ugyanakkor a szülőknek közel fele előrelátóan tervez az iskolakezdéssel, hiszen már korábban félreteszi a szükséges összeget. A megkérdezettek 16 százaléka folyamodik ilyenkor valamilyen kölcsönhöz, 11 százalékuk pedig egy családtagtól kap segítséget a tanév eleji kiadások fedezésére. Az iskolakezdésen túl a tanév során a megkérdezettek 80 százaléka számára az iskolai táborokkal, osztálykirándulással kapcsolatos költségek, 57 százalékuknak pedig a szakkörökre és a sportfoglalkozásokra szánt összegek jelentenek nagyobb anyagi kiadást. A válaszadók negyede a különórákra havonta átlagosan 5 és 10 ezer forint forint közötti összeget fordít, míg 41 százalékuk egyáltalán nem költ ilyen típusú foglalkozásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.