Ezt a tendenciát a beruházási volumenek lassú emelkedése sem tudja megtörni, hiszen az egyre inkább a beruházási döntések szempontjává váló, vissza nem térítendő támogatások kiszorítják a hagyományos banki hitelfinanszírozást - közölte a K&H Bank. (Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a tavalyi évben a válság óta nem tapasztalt bővülés volt a vállalati hitelállományban.)
A pénzintézet tapasztalatai szerint jelentős hitelkeresleti élénkülés elsősorban (a válság előtti évekhez hasonlóan ismét) az ingatlanfinanszírozás területén jelentkezik, valamint a 2017-ben megnyíló uniós források az önkormányzati beruházások esetében támaszthatnak új hiteligényt az év második felétől.
„A magyar vállalati hitelpiacot egyelőre a visszafogott kereslet jellemzi, a piacon 2008 óta csökkenő tendencia figyelhető meg. Ez jól látszik a vállalkozások megváltozott forrásszerkezetében is. A korábban átlagosan 47 százalékban saját tőke által történt finanszírozás a növekvő vállalati pénzállománynak köszönhetően 56 százalékra nőtt, kiszorítva ezzel a rövid és hosszúlejáratú (főleg) banki forrású finanszírozást” - mondta Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.
Továbbá az új beruházások esetében a korábban tapasztalt 30-70 százalék saját forrás-hitel arány mostanra jelentősen eltolódott. Átlagosan a vállalkozások 20-25 százalékban támaszkodnak a saját forrásaikra, 35-40 százalékban támogatásra, és csak 40-45 százalékban bankhitelre. Ezáltal jelentős az uniós és a kormányzati vissza-és vissza nem visszatérítendő támogatások bankhitelt kiszorító hatása.
Az alacsony kamatkörnyezet és a növekvő vállalati pénzeszközök arra ösztönzik a vállalkozásokat, hogy a forgóeszközeiket minél kevésbé bankhitelből finanszírozzák. Ennek hatására a bankok által rendelkezésre bocsátatott rövid lejáratú hitelek kihasználtsága a korábbi 65 százalék helyett 50 százalék alá csökkent. Ezt a tendenciát középtávon a növekvő beruházási aktivitás által várhatóan generált többlet működő tőke iránti igény változtathatja meg.
Hodina Péter a hitelkereslet bővülésére az ingatlanfinanszírozás területén lát leginkább lehetőséget a lakó- és kereskedelmi ingatlanprojektek dinamikus növekedése miatt, illetve a 2017-ben újra megnyíló uniós források ismét lehetőséget biztosítanak önkormányzati beruházásokra. Ennek hitelkeresleti hatása azonban ez év vége, illetve 2018 első negyedévénél korábban nem várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.