BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már 25-30 százalékot drágult a biztosítás, de még nincs vége

Tavaly nyár óta 25-30 százalékkal emelkedett a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) díja a Netrisk kgfb-indexe szerint.

Egy évvel ezelőtt még alig 20 ezer forint volt egy átlagos személyautó éves kötelezőjének az ára, most már 26,2 ezer forint fölötti díjon kötik a szerződéseket. Az idén egyébként volt már drágább is a biztosítás átlagdíja: március végén 27 ezer forint fölötti tarifával szerződtek a biztosítókkal az autósok.

A Netrisk-index csak a személyautókra vonatkozó díjakat mutatja, de nemcsak ezeknek a kötelezője emelkedik, az egész piacon áremelkedés tapasztalható – mondja Sebestyén László, az internetes alkuszportál vezérigazgatója. A látványos díjemelkedés dacára még mindig Magyarországon a legolcsóbb a kötelező biztosítás, így a szakember további drágulásra számít. A normális, vagyis a károk kifizetésére és a biztosítók működésére is megfelelő fedezetet nyújtó tarifa Sebestyén szerint évi 100-120 euró körül lehet, és 2016 végéig el is érheti a piac ezt a szintet, tehát további 20-30 százalékos díjemelkedésre kell számítani.

A kgfb drágulását elsősorban a kárkifizetések emelkedése indokolja. A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint 2012-ben még 83,5 milliárd forintnyi kötelezős díjbevételből 66,6 milliárd forintnyi kárt kellett a biztosítóknak megtéríteniük. 2013-ban a díjbevétel 82 milliárd forintra csökkent, a kárkifizetések volumene viszont 77,3 milliárd forintra emelkedett, tavaly pedig a 89,6 milliárd forintos díjbevétellel csaknem 81 milliárd forintnyi kárkifizetés állt szemben. Azaz két év alatt alig 7 százalékkal nőtt a díjbevétel, miközben a kárráfordítás 21,5 százalékkal emelkedett.

A 90 százalék fölé emelkedő kárhányad mellett a biztosítók többsége ezt az üzletágat már nem képes nyereségesen működteti, ezért egyre többen döntöttek úgy: feladják a korábban jellemző rendkívül éles árversenyt. A társaságok persze továbbra is folyamatosan figyelik a konkurenciát, ezt jelzi, hogy a tarifák finomhangolása folyamatos: az idén több mint harminc alkalommal módosított már a 15 piaci szereplő a díjain. A legtöbbször a Generali változtatott, a január 1-jén meghirdetett díjakat eddig ötször módosította, és e hónap végén ismét új tarifákkal jelentkezik. Tegnap módosította a díjait az Astra, a hónap végéig pedig a Generali mellett új tarifákat vezet be a Groupama, a Signal és a Wáberer is. Júliusban tervez változtatni a díjain az Allianz, a Genertel és az Union, a K&H-nál pedig augusztusban jönnek az új tarifák.

A díjemelésekkel az állam is jól jár. A biztosításokra ugyanis 30 százalékos baleseti adót vetnek ki, és ebből a 2015-ös költségvetés 23,455 milliárd forintot remélt, vagyis körülbelül 78 milliárd forintos kgfb-díjbevétellel számoltak. Sőt, a most elfogadott 2016-os költségvetésben is csak 25,35 milliárd forintos balesetiadó-bevételt terveztek. Az eddigi áremelések alapján viszont már az idén könnyen összejöhet akár a 100 milliárd forintos éves kgfb-díjbevétel a piacon, vagyis a biztosítási adó akár 30 milliárd forintnál is nagyobb összeggel gazdagíthatja az államot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.