Az egyik ilyen momentum a kockázati étvágy erősödése volt, amely a nemzetközi részvény-piacokat is emelkedő pályára állította, pénteken például a vezető amerikai tőzsdeindexek 1–1,5 százalékos pluszban zártak, az európai piacok szintén emelkedtek, és a pesti tőzsdén is a bika toporzékolt. Szintén kedvező fejlemény a forint számára, hogy úgy tűnik, a görög válságnak eddig nem volt különösebb hatása sem Magyarországra, sem a ré-gióra.
A térségen belül is vannak egyébként pozitív hírek, például a lengyelekkel kapcsolatos derűs várakozások is izmosítják a magyar fizetőeszközt. A növekedési várakozások Lengyelországgal kapcsolatban jók, emellett különböző, privatizációval kapcsolatos tervek is erősítik az államháztartás helyzetét és a zloty árfolyamát, ráadásul az ottani jegybankelnök, Slawomir Skrzypek már arra is célozgatott, hogy hamarosan kamatemelésre kerülhet sor. Mindezek együttvéve drágítják a zlotyt és közvetve a forintot is.
Egyes hazai események is erősítik a magyar fizetőeszközt, a külkereskedelmi mérleg egyensúlya például javul, és az állampapírpiacon is megjelentek a külföldi vevők, ez forintkeresletet idézett elő. A magyar valutát erősíti, hogy a piac már nem áraz be újabb kamatvágásokat, bár az Aegon véleménye szerint nem elképzelhetetlen a további enyhítés, a kormány és az MNB ugyanis a jelenleginél gyengébb árfolyamot, hozzávetőlegesen 280 forint körüli eurót tartana kívánatosnak az export bővülése és a gazdaság növekedése szempontjából. Más hazai események viszont éppen hogy a forint gyengülését idézheti elő. Kétséges például, hogyan alakul az idén az államháztartás mérlege, az elemzők többsége arra számít, a tervezett 3,8 százalékosnál magasabb, 4–5 százalék közötti lehet a deficit. A CIB előrejelzése egyébként 4,4 százalékos hiányról szól, „ám ez az új kormány és az IMF közötti megállapodástól is függ” – mondja Jobbágy.
A forint azonban az elemzők szerint viszonylag stabil marad. Jobbágy szerint nem valószínű, hogy a 265–280-as sávból, amelyben nagyjából 2009 közepe óta a mozog az euró ellenében, sikerül kitörnie a következő hetekben. A választások idején előfordulhat némi gyengülés, de 280 forintnál drágább euróra nem kell számítani. Hasonló véleményen van Czifra is, aki szerint a következő napokban már nem erősödik tovább a nemzeti valuta, 2010 folyamán pedig 265–275 forint között ragadhat az euró ára. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.