Az átlagjövedelem 70 százalékára lenne szükség a tisztességes nyugdíjas kori megélhetéshez az OECD nemrégiben elfogadott irányelve szerint. Az Európai Unió is ezt az összeget tekinti megfelelő nyugdíjnak - amelyet azonban az állami nyugdíjrendszer önmagában nem képes biztosítani. Az eltérést a megfelelő nyugdíj és a tényleges nyugdíj között - vagyis a nyugdíjhiányt -éppen ezért más forrásból kell fedezni.
A 2011 és 2051 között nyugdíjba vonulók számára az így kalkulált szükséges anyagiak, és a jelenleg számukra várható nyugdíjösszegek közötti különbözet hazánkban éves szinten átlagosan 532 ezer forintot tesz ki az Aviva felmérése szerint.
"Magyarországon a lakosság csaknem háromnegyede véli úgy, hogy nyugdíja nem lesz elég megszokott életszínvonalának fenntartásához, ám a kutatás szerint még mindig kevesebb, mint a negyedük kezdett el nyugdíjcélra pénzt félretenni" - hangsúlyozta az InfoRádiónak Bartók János, az Aviva Életbiztosító elnök-vezérigazgatója.
Ahelyett, hogy aktív korukban rendszeresen spórolnának, az emberek többsége arra számít, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után is dolgozhat (74 százalék), nyugdíját külön munkával egészítheti majd ki (64 százalék), illetve ingatlanvagyonából fedezheti a különbözetet (43 százalék). Az öngondoskodás szempontjából leginkább érintett korosztály, a 25-34 évesek 65 százaléka nem gondoskodik a havi rendszeres nyugdíjcélú megtakarításról, és a 35 és 54 év közöttieknek is mindössze 30 százaléka él ezzel a lehetőséggel.
Akik a magán-nyugdíjpénztári nyugdíj-előtakarékosságot választották, azok számára nagy változás történt 2010-ben: el kellett dönteniük, hogy kitartanak elhatározásuk mellett, vagy az állami ellátási rendszert választják. Ugyan csak az eredeti tagság három százaléka maradt a magánnyugdíjpénztárban, az ő megtakarításaik a teljes nyugdíjpénztári vagyon több mint tíz százalékát teszi ki.
Jellemzően azok maradtak tagok, akik magasabb összegű megtakarítással rendelkeztek, alkalmazottként magas a jövedelmük, vagy elérték a 20 év szolgálati időt. Ők lemondtak az állami nyugdíjról, vagyis hiányuk keletkezik. Az állami rendszert választók számára viszont megszűnt a magánnyugdíjpénztár, azaz egy megtakarítási pillér kiesik.
A válság kitörése óta eltelt időszakban a lakosság számára kiemelkedően fontossá vált megtakarításainak biztonsága, értékállósága, valamint a befektetési termékek átláthatósága. Az Aviva felmérése szerint hasonlóan fontos kritérium, hogy a nyugdíjkiegészítés rendszeres, akár havi kisebb összegű megtakarítással is elindítható, és örökölhető legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.