BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kivárnak a kasszák kliensei

Kevesebb mint egy hónapjuk maradt már csak az idősebb magánnyugdíj-pénztári tagoknak, hogy ha szeretnének, visszalépjenek a társadalombiztosítási (tb) rendszerbe. Az érintettek december 31-ig tehetik ezt meg akkor, ha annak idején önként váltak pénztártaggá, és még tavaly betöltötték az 52 éves kort, vagy ennél idősebbek. Emellett azok is kérhetik a visszalépést és a nyugdíj ismételt megállapítását, akik magánnyugdíj-pénztári tagként december 31-ig nyugdíjba mentek vagy nyugdíjba fognak menni. Nekik ehhez természetesen vissza kell fizetniük azt az összeget, amelyet nyugdíjba vonulásukkor a pénztárból felvettek.

A visszalépés lehetősége mintegy 120 ezer embert érinthet, eddig azonban csak a töredékük élt ezzel. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyele-

tének (PSZÁF) adatai szerint október végéig mintegy húszezer jelenlegi és 3800 már nyugdíjas pénztártag kérte ezt. A kasszák azonban – érdekes módon – szerényebb visszalépési arányról számolnak be, mint a felügyelet. A lapunk által megkeresett intézményeknél eddig nagyjából minden tizedik érintett élt a lehetőséggel. A legnagyobb kasszák közül az ING Nyugdíjpénztárnál a több mint 27 ezer érintett tag közül eddig csak 2500 jelezte, hogy vissza szeretne lépni, az Aegonnál 24 ezer főt érint a lehetőség, de csak 1500-an kérték, az OTP-nél 22 ezerből 2200-an tették ezt meg. A lényegesen kisebb Évgyűrűknél is hasonló a helyzet, a mintegy 3700 érintett tizede sem kérte még a visszatérést a tb-be.

„Korábban arra számítottunk, hogy az érintettek legalább fele, de akár a háromnegyede is visszaléphet” – mondta lapunknak Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezetője. A szakember nem tartja kizártnak, hogy végül valóban ennyien élnek majd a lehetőséggel, sokan ugyanis az utolsó pillanatra hagyják a döntést. „Pedig jobb lenne, ha még most kapcsolatba lépnének a kasszájukkal, mert így a pénztári ügyintézőktől kapott információk alapján az érdeklődő tagoknak elég idejük lesz a döntésre” – figyelmeztet Nagy Csaba.

A túlságosan kevés visszalépő miatt több pénztár is aggódik. Az Aegon emiatt nemrég külön tájékoztató levelet küldött azoknak az 52 évesnél idősebb tagoknak, akiknek 0 forint volt a magánnyugdíj-pénztári számláján, náluk ugyanis nem kétséges, hogy nem szabad a vegyes rendszerben maradniuk. A pénztár emellett telefonon is igyekszik értesíteni a tagokat a visszalépés lehetőségéről. Hasonlóan döntött az Évgyűrűk is, amely a múlt hét végén mintegy 2500 levelet küldött ki azoknak a tagoknak, akiknek számításuk szerint megérné visszatérni a tb-be.

Az is elképzelhető persze, hogy a pénztártagok egy része azért nem reagált még, mert nem jutott el hozzá a PSZÁF levele. A felügyelet ugyanis a kaszszák nyilvántartásaiban szereplő címekre postázta szeptember végén a lehetőségről szóló értesítést, a 122 ezer küldeményből azonban – feltehetően azért, mert a tag hibás értesítési címet adott meg a pénztárnak – 11 ezret nem sikerült kézbesítenie a postának. Emellett olyanok is akadtak, akik azt hitték, a PSZÁF-ot kell értesíteni a visszalépési igényről, így nagyjából hétszáz ilyen kérelem a felügyelethez is beérkezett. Ezeket a hatóság továbbította az érintett pénztárnak.

A visszalépésről szóló döntést egyébként érdemes alaposan átgondolni, a tét ugyanis nagy: a vegyes és a tisztán állami rendszerben folyósított havi járadék között extrém esetben a szakemberek szerint akár 100 ezer forint is lehet a különbség. A pénztárak közül több is próbált már valamiféle általános tanácsot adni arra vonatkozóan, kiknek éri meg feltétlenül visszalépni a tisztán állami rendszerbe. Az ING-nél hüvelykujjszabályként azt mondták, hogy az 57 év fölötti tagoknak mindenképpen tanácsos visszatérni, a fiatalabbaknak viszont ki kell számolniuk, melyik változattal járnának jobban.

Az Évgyűrűk szintén próbálta feltárni, kiknek éri meg a visszatérés az egypilléres rendszerbe. A pénztár és a Tárki közös felmérése végül egyetlen szűk csoportot talált, amely valószínűleg legalább öt százalékkal nagyobb nyugdíjra számíthat a vegyes rendszerben: ők az 1956-ban született diplomás férfiak voltak. Az 57 évesek vagy idősebbek zöme ezzel szemben valószínűleg azzal jár jobban, ha visszalép, így ugyanis minimum öt százalékkal nagyobb járadékra számíthat. Az 1953–56 közötti korosztálynál kétesélyes a kalkulációk kimenetele, ám az azért megállapítható, hogy a fiatalabb, magasabb iskolai végzettségű és fizetésű emberek közül feltehetően többeknek éri majd meg a magánkasszákban maradni. Hogy melyik rendszerben mennyi nyugdíjra lehet számítani, azt egyébként az interneten is kiszámolhatják az érintettek. A PSZÁF honlapján is található egy ilyen program, az Évgyűrűk szintén működtet a saját internetes oldalán nyugdíjkalkulátort. HB



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.