Több mint 800 milliárd forintot halmoztak fel eddig a lakossági ügyfelek adókedvezményt biztosító tartós befektetésekben – derül ki a lapunk által összegyűjtött banki adatokból. Az érintettek október végéig hozzávetőlegesen 270 ezer számlát nyitottak a jelentősebb piaci szereplőknél, amelyek az év végéig további források becsatornázására számítanak. Aki ugyanis nem szeretne 100 ezer vagy 130 ezer forint értékű adókedvezményt elveszíteni, vagy mentesülni akar a befektetéseinek hozama után fizetendő kamatadó alól, annak érdemes az év utolsó heteiben növelnie a nyugdíj-előtakarékossági számláján (nyesz) vagy a tartós befektetési számláján (tbsz) lévő megtakarításait, vagy ilyen számlát nyitni.
Aki nyugdíjaskorára szeretne takarékoskodni, annak 2006. január 1-je óta van lehetősége nyeszen pénzt gyűjteni. A számlán elhelyezett összeget a számlatulajdonos értékpapírokba és banki betétekbe fektetheti. A nyugdíjrendszer negyedik pilléreként indult nyesz segítségével a nyugdíjára gyűjtő személy maga döntheti el, megtakarításait milyen eszközökbe fekteti, és a piaci helyzetnek megfelelően átcsoportosíthatja azokat.
A takarékoskodásnak ezt a formáját választók adókedvezményben részesülnek. Korábban a számlára befizetett összeg 30, jelenleg 20 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint adójóváírás kérhető a személyi jövedelemadóból. Aki 2020 előtt tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt, annak 130 ezer forint értékű kedvezmény járhat ezen a címen. Ráadásul a nyugdíjba vonulás és a nyesz legalább három éve tartó vezetése után a számlán elért hozam mentes a kamatadó megfizetése alól is.
Tavaly év eleje óta arra is lehetőség van, hogy valaki tartós befektetési számlán takarékoskodjon. Annak az a lényege, hogy az a magánszemély, aki ilyen számlán helyezi el magtakarításait, a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén részben vagy egészen (három vagy öt év után) mentesül a kamat- és az árfolyamnyereség-adó alól.
A bankok azt javasolják a takarékoskodóknak, hogy megtakarításaik elhelyezése előtt gondolják át céljaikat, és azokkal összhangban határozzák meg megtakarításaik időtartamát és a vállalt kockázat nagyságát.
A nyugdíjaskorukra takarékoskodóknak azt tanácsolják, ha a nyugdíjba vonulás időpontja még távoli, akkor érdemes magasabb kockázatú befektetést választani, a nyugdíjkorhatárhoz közeledve viszont ajánlatos mérsékelni a számlán lévő befektetési portfólió kockázatát.
A termékkínálattal mindenesetre az idei „szezonban” sincs gond. Az OTP Bank kifejezetten a tartós befektetési számlákhoz alakította ki az 5+ éves betétet. A konstrukció lényege, hogy az indítás időpontjától függetlenül valamennyi betét a számlanyitást követő 5. naptári év végén jár le, vagyis a kamatadó-mentessé válás időpontjakor férhet a betétes a megtakarításához. A hozama a jegybanki alapkamatot követi, a futamidő végén pedig azt jelentősen túl is lépi.
Az Erste Bank a konzervatív ügyfeleknek az Erste Tőkevédett Kamatoptimum Alapot, az Erste Megtakarítási Alapot és az Erste Ingatlan Alapot, a magasabb kockázatot vállalóknak az Erste Globál Megtakarítási Alapcsaládot ajánlja. Kötvénykínálatából a fix kamatozású Erste Tartós Kötvényekre hívja fel a figyelmet. Akinek nincs nagyobb megtakarítása, annak az Erste Megtakarítási Programot javasolják.
Az MKB Bank a Portfólió Kombinált Betét konstrukciójára hívja fel a figyelmet. Ennek keretében az ügyfél 10 százalékos „építőkockákból” építheti fel a kockázatvállalási hajlandóságához és hozamelvárásához illeszkedő egyéni csomagját. A Forint Portfólió Kombinált Betét 3, 6, 9 vagy 12 hónapos betétből és az MKB saját kibocsátású, változó kamatozású, valamint strukturált kötvényeiből áll. Az építőkockákon belül az ügyfél tetszőlegesen oszthatja meg a pénzt, de a minimális összegeket figyelembe kell vennie a portfólió kialakításánál, és a betéti rész aránya nem lehet magasabb 80 százaléknál.
A Budapest Bank a Lépésről lépésre nevű szolgáltatást javasolja, amely lehetővé teszi, hogy az ügyfél rendszeres megtakarítása havonta automatikusan egy kiválasztott befektetési alapba kerüljön. Egy ügyfél több Lépésről lépésre megbízást is adhat, különböző alapokba is befektethet. A szolgáltatás indítása és használata, valamint ezen belül az alapok vétele is díjmentes.
Az Axa Bank október eleje óta kínálja a TisztaHaszon Számla 2016. december 31-én lejáró változatát, melynek éves kamata a lekötés utolsó évében 10,05 százalék is lehet (EBKM 7,30 százalék). Ezt a kamatot azon ügyfeleik érhetik el, akik a TisztaHaszon Számla teljes lekötési időszaka alatt aktívan használják a KamatHozó bankszámlájukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.