BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Utolsó roham a betétekért

Megtakarítások. Az idén is igyekeznek kihasználni az utolsó heteket a hazai bankok, hogy felduzzasszák lakossági betétállományukat: a legnagyobb hitelintézetek mindegyike tart ugyanis a kínálatban valamilyen feltűnően magas kamatú konstrukciót. Az igyekezetet persze meg lehet érteni, hiszen a december mindig is jó időszaknak számított a lakossági betétgyűjtés – és így az év végén kimutatható állományok – szempontjából, elsősorban az ilyenkor szokásos év végi jutalomkifizetések miatt. Ezt támasztja alá, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az elmúlt öt év utolsó hónapjában mindig közel 200 milliárd forinttal vagy még ennél is nagyobb mértékben emelkedett a háztartások kezén lévő betétek állománya, tavaly pedig majdnem 350 milliárddal. (Igaz, ez utóbbiban az is meghatározó szerepet játszott, hogy rengeteg megtakarítás vándorolt egyéb instrumentumokból a betétekbe.)

Persze a 2009-es év bizonyos szempontból kivételnek számít, hiszen a gazdasági válság okozta forrásszűke miatt az idén egyébként sem volt hiány akciós, kiugróan magas kamatok mellett kínált betétekből. A helyzetet jól jellemzi, hogy az októberig tartó egy évben négy olyan hónap is akadt, amikor 10 százalék fölé kúszott az MNB által a háztartási lekötött betéteknél kimutatott átlagkamat.

Bár a két számjegyű betéti kamatok kora – részben a sorozatos jegybanki vágások következtében – mára lejárt, gáláns ajánlatokból most sincs hiány a piacon. A legmagasabb betéti kamatot a nagyobb piaci szereplők közül most a CIB Bank kínálja ügyfeleinek: a hitelintézet az egy hónapos futamidejű Classic Plusz betétjénél évi 9 százalékos kamatot fizet az első kamatperiódusra.

Nyolcszázalékos vagy a feletti éves kamatra vonatkozó ajánlatból sincsen hiány a piacon: az Erste a Kamatbiztos nevű konstrukciónál kínál évi 8,20 százalékos kamatot 6 hónapos futamidőre, a K&H pedig a Nagyon nagy névre keresztelt, 2 hónapos betétjét kínálja nyolcszázalékos éves kamat mellett. Az UniCredit ugyanezekkel a fő paraméterekkel kínálja akciós betétjét, de a már ismerős, rugalmas konstrukcióban. (Ez utóbbi lényege, hogy ha az ügyfélnek bármikor szüksége lenne a pénzére a futamidő alatt, a felvett részösszegre 6 százalék kamatot kap. A legkisebb kivehető összegnek viszont legalább 50 ezer, míg a lekötésben maradónak minimum 200 ezer forintnak kell lennie.)

Az FHB 3 és 6 hónapos futamidőre kínál 7,50 százalékos kamatot, ám a Kamat Plusz konstrukcióban ugyanezeknél a futamidőknél 8 százalékos kamatot is elérhet az ügyfél, ha legalább havi 58 ezer forint jóváírás történik a számláján, és legalább egyszer bankkártyás fizetési tranzakciót hajt végre.

A legnagyobb piaci szereplő több akciós ajánlatot is tart a tarsolyában. A legfigyelemreméltóbb a Kamatmost névre keresztelt konstrukció, amelynél – két hónapos futamidő mellett – 7,79 százalékos éves kamatot érhet el az ügyfél, amennyiben a banknál lévő megtakarításait legalább 300 ezer forinttal növeli. A Raiffeisen a hasonló elven működő Előrekamatozó betétjét kínálja akciós feltételek mellett, amelynél 6 hónapra akár 6,80 százalékos kamat mellett is lekötheti pénzét az ügyfél, de bőven hat százalék feletti kamatok érhetők el a Direktnet lekötött betétnél is.

Az MKB Bank pedig a 3 és 6 hónapos lekötéseknél kínál 6,90 százalékos kamatot, ám a Hűség és Prémium programban részt vevő ügyfelek 50 bázispontos felárat is kaphatnak a pénzükért. BM










Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.