Talán a legfontosabb értékőrző az arany, amely a héten másodszorra állított be történelmi csúcsot tegnap, miközben a dollár 15 havi mélybe gyengült.
Az arany azonnali szállítása 1118,88 dollárra drágult unciánként a New Yorki tőzsdén, amellyel a héten már másodszor állított be történelmi csúcsot a nemesfém, de szakértők szerint év végéig folytatódik a rali, várhatóan 1200 dollár közül zárja a decembert a sárga fém.
Az arany árfolyamával ellentétes irányban mozog a dollár, amely tegnap az 1,50-es szint fölé, 15 havi mélybe gyengült az euróval szemben. A fizetőeszköz az elmúlt egy hónapban 1,7 százalékot veszített értékéből, míg az arany 5,5 százalékot nyert, a nemesfém ára idén 27 százalékot emelkedett.
A Goldman szakértői úgy látják: az alacsonyan tartott kamatok, valamint az inflációs félelem még sokáig hajthatja a nemesfémet, sőt, India és Sri Lanka példáját követve az egyes nemzetgazdaságok is arany vásárlásba foghatnak, hogy tartalékaikat biztonságosabb értékőrzőbe helyezzék át. A Goldman tanulmánya szerint az arany addig folytatja a menetet az 1200 dolláros ellenállásáig, amíg az inflációval súlyozott TIPS 10 éves amerikai államkötvények hozamszintje 1,5 százalék alatt marad.
A kőolaj ára is emelkedhet, az évvégére 85 dollárba kerülhet egy hordó West Texas Intermediate (WTI), míg a kukorica ára december végére 4 dollár fölé drágulhat vékánként a Chicagói Árutőzsdén, a réz tonnája pedig 6960 dollárba kerülhet – vélik a Goldman elemzői. Tegnap 80 dollár fölött járt a tengerentúli könnyűolaj jegyzése, míg a kukorica vékája 3,8 dollárba került, a réz tonnájáért pedig 6500 dollárt kértek.
A Goldman általában is az árupiaci termékek és eszközök felülsúlyozását ajánlja, várhatóan az S&P GSCI Enhanced Total Return Index 17,5 százalékot emelkedik a következő 12 hónapban. Az árupiaci mutató idén eddig 21 százalékkal nőtt.
A kolumbiai kávé is profitált az idei menetből, és mivel az El Nino szezon az év végén kezdődik a Csendes Óceáni térségben, előrejelzések szerint a száraz idő miatt jelentős kiesés várható a kávé termelésben. Idén 26 százalékot drágult a kávé, várhatóan jövő év első negyedévében elmaradnak az esőzések a világ harmadik legnagyobb termelőjénél, ami miatt tovább csökkenhet a kolumbiai kávé kínálata. Idén 8,7 millió tonnát exportálhat az ország, ami jelentősen alulmúlja az egy évvel korábbi 12,5 milliós exportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.