A Fidesz-frakció az Alkotmánybíróság (AB) iránymutatásainak megfelelően átdolgozza a jegybanktörvény módosítására vonatkozó javaslatot, és azt az AB állásfoglalásának megfelelő formában újra beterjeszti – közölte a Világgazdasággal Bánki Erik, a nagyobbik kormánypárt parlamenti frakcióvezető-helyettese. Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón múlt csütörtökön még csak azt közölte, hogy megvizsgálják, van-e alkotmányos megoldás, és ha igen, akkor még egyszer nekifutnak a jegybanktörvény módosításának. Bánki lapunknak adott válasza arra utal, hogy sikerült megtalálni az arany középutat.
Ám ez valószínűleg nem azt jelenti, hogy az MNB-alapítványok adatainak kiadásával kapcsolatban próbálkoznak ismét, az ugyanis végképp lekerülni látszik a napirendről. Erre utal, hogy miután az AB alaptörvény-ellenesnek minősítette az adatok visszamenőleges hatályú titkosítását, Matolcsy György jegybankelnök ellenzéki képviselők kérdéseire hétfőn kijelentette: az alapítványok a közérdekű adatigénylések során kért összes adatot kiadják.
Az átdolgozás inkább azt jelentheti, hogy míg a törvénymódosító javaslatból az alapítványok ügye teljesen kikerül, addig az MNB-vezetők fizetésének, illetve a jegybanki tisztségviselők – a monetáris tanács és a felügyelőbizottság tagjai – tiszteletdíjának az emelése változatlan formában benne marad. Ez utóbbiban ugyanis az AB nem talált kivetnivalót, ám azzal, hogy az alapítványokra vonatkozó normakontrollja miatt Áder János köztársasági elnök nem írta alá a jegybanktörvény módosítását, értelemszerűen ez a rész sem emelkedett törvényerőre. Ez csak úgy valósulhat meg, ha még egyszer beterjesztik az Országgyűléshez a változtatni szándékozott passzusokat – értelmezte a jogi helyzetet a Világgazdaság kérésére Kolláth György alkotmányjogász.
Két okból is indokoltnak tekinthető az MNB-vezetők havi bérének emelése. Egyrészt annak alapján, hogy például Matolcsynál kevesebbet jelenleg az EU további huszonhét jegybankelnöke közül csak négy keres (a máltai, a lengyel, a román és a litván), és még 5 milliós fizetésével is csak a középmezőnybe kerülne. Másrészt azért, mert a kormány ez évtől emelte 5 millióra a pénzügyi szektorban tevékenykedő gazdasági társaságok vezetőinek havi bérplafonját.
Arról nincs kimutatás, hogyan viszonyul az MNB ellenőrzésére hivatott felügyelőbizottság tagjainak díjazása uniós társaikéhoz. Ám még ha kiderülne is, hogy esetleg a magyar jegybankot ellenőrzők is a legrosszabbul honoráltak között vannak, akkor sem elegáns pont akkor megháromszorozni, négyszerezni tiszteletdíjaikat, amikor javában vizsgálják a közvéleményt irritáló jegybanki költekezést, az ingatlan- és műkincsvásárlásokat, valamint az alapítványok 280 milliárd forintos vagyonjuttatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.