Nem jártak rosszul azok, akik az állami rendszer helyett a magánnyugdíjpénztárakat választották. Pontosan öt évvel ezelőtt darálták be az állami rendszerbe a magánnyugdíjpénztárakat. Akkor a visszalépett 3 millió pénztártag összesen 233,2 milliárd forintnyi reálhozamot (infláció fölötti hozamot) kapott vissza az államtól a megtakarításaiért cserébe, vagyis egy-egy visszalépő átlagosan 75-80 ezer forintot kapott. A maradó pénztártagok most már valószínűleg egymillió forintnál is több pénzt kapnának vissza, ha szintén az egypilléres rendszer mellett döntenének. A visszalépők ugyanis most is ugyanúgy megkaphatják ezt a pénzt, mint öt évvel ezelőtt.
A maradók egyre kevesebben vannak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint március végén már kevesebb mint 59 ezer tagja volt a négy megmaradt magánkasszának. Tömeges visszalépés nincs az intézményeknél, negyedévente néhány százzal csökken csak a taglétszám, javarészt valószínűleg az elhunyt és a nyugdíjba vonuló tagok miatt. A tagok egyéni számláin már több mint 225 milliárd forint van, vagyis egy-egy tagnak átlagosan több mint 3,8 millió forintnyi megtakarítása lehet. A pénz 47 százaléka magyar állampapírokban, 16 százaléka részvényben, 23,5 százaléka befektetési alapokban, a maradék egyéb eszközökben van.
Ezzel a portfólióval az államosítás óta eltelt időszakban a magánnyugdíjpénztárak elég szép hozamot értek el. Összesen körülbelül 80 milliárd forintnyi hozamot termeltek, ami évente 6-7 százalékos átlagot jelent, ebből az idei első negyedév teljesítménye csaknem 7,2 milliárd forint volt. Az alacsony inflációnak köszönhetően pedig a 2011 közepe óta elért hozam nagyobb része – lapunk számításai szerint körülbelül a kétharmada – reálhozam.
Érdekesség, hogy annak a mintegy 3 millió embernek is nyilvántartja az MNB a pénzét, aki visszalépett az állami rendszerbe. A háztartások pénzügyi vagyonát nyilvántartó statisztikák szerint ezeknek az embereknek is van 2842,3 milliárd forintnyi követelésük az állammal szemben, ezt az összeget azonban hiába számolják bele a háztartások vagyonába, az egykori pénztártagok már aligha látják viszont a pénzt.
A maroknyi kitartó magán-nyugdíjpénztári tagság sem lehet azonban biztos abban, hogy hozzájut a teljes megtakarításához. A reálhozam és a tagdíjkiegészítés ugyan biztosan felvehető, a hozam többi része és a befizetett tőke sorsa viszont kérdéses. A pénztártagok csak a nyugdíjkorhatár elérése után juthatnak hozzá ehhez az összeghez, akkor is kizárólag járadék formájában. Járadékot viszont egyelőre a négy megmaradt magánkassza közül egyik sem nyújt, a járadékszolgáltatások összege továbbra is nulla.
Az is kérdéses emellett, hogy az intézmények fenn tudnak-e maradni addig, amíg a jelenlegi tagok elérik a nyugdíjkorhatárt, illetve még azon is túl, a járadékfizetések kifutásáig, ami jó néhány évtizedet jelent. A kasszáknak jelenleg ahhoz, hogy elkerüljék a végelszámolást, 70 százalékos aktív tagdíjfizetői arányt kell elérniük, ezt a szintet mind a négy pénztár hozza. A fennmaradáshoz azonban ez kevés, adományokra is szükségük van az intézményeknek, hogy a működésüket finanszírozhassák. Az erőfeszítések ezen a téren is sikeresnek tűnnek, a pénztárak tavaly szerény, az idei első negyedévben pedig elég szép, 141 millió forintos nyereséget értek el működési szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.