A stabil háttér teremtheti meg azt az alapot, amely alapján növekedhet a gazdaság, és a nyugdíjrendszer is kiegyensúlyozottá válhat - mondta Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár a pénztárszövetség konferenciáján. A demográfiai helyzethez kevésbé tud hozzátenni a kormány, ez főleg a lakosságon múlik. Bár ha a munkaerőpiac javul, az a gyerekvállalási kedvet is fokozhatja.
Az állami nyugdíj szerepét a jövőben csökkenteni kell, és kiegészítő pillérekre lesz szükség. Az Európai Unió öregedési jelentése alapján Magyarország fenntartható pályán mozog. A nyugdíjkifizetések aránya nem csökken, nem nő - mondta. Azok az országok, amelyeknél a nyugdíjcélú állami kiadások a jövőben csökkennek, jelentős érvágásokat hajtottak végre, komoly nyugdíjkorhatáremelésekre volt szükség. A szabályozó nehéz helyzetben van, amikor ilyen megszorításokat vezet be, nehéz megtalálni a kompromisszumot.
Az államháztartási kiadások arányában a nyugdíjkiadásoknál a szociális kiadások nagyobbak. A GDP-arányos nyugdíjkiadások uniós összevetésben alacsonynak mondhatók, 11 százalékon állnak. Más országokban, például Franciaországban vagy Olaszországban 15 százalék a GDP-arányos nyugdíjkiadás.
A demográfiai helyzet alapján Magyarországon elöregedő társadalomról beszélhetünk. Kormányzati oldalról az adókedvezmények rendszerével, a GYES-sel, GYED-del kapcsolatos reformokkal, vagy a nők gyerekvállalás utáni munkában való elhelyezkedésével próbálnak ezen javítani. A termékenységi mutatók kezdenek javulni, a reformintézkedések hatására azonban várni kell, és nem csupán ezek az intézkedések azok, amelyek hatnak a mutatókra.
A foglalkoztatásban nagyobb szerepet tud vállalni a kormány. A munkanélküliség rekordalacsony szinten, 5 százalék alatt van. A foglalkoztatottság mértéke kiemelkedően magas. Probléma azonban a képzett munkaerő hiánya. A foglalkoztatottság erősítését adókedvezmények, családi kedvezmények próbálják segíteni. Az állami pillér számára fontos a foglalkoztatottság, hiszen a bevételei innen jönnek, de az önkéntes pillérekhez is hozzájárulhatnak a munkáltatók.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak a lakosságnak és az államnak is fontosak - mondta az államtitkár. Kiegészítik az állami pillért, és jó megtakarítási formának is számítanak az alacsony kamatkörnyezetben. A rendszer rugalmas, nyugdíjas kor elérése után többféle lehetőség van a pénz felvételére vagy további gyarapítására. Az egészségpénztárak is fontos elemét teszik ki a juttatásoknak, az erősítésük fontos – mondta az államtitkár. A pénztárak az államadósság finanszírozásában is jelentős szerepet töltenek be. A nyugdíjpénztári megtakarítások 60 százaléka, 700 milliárd forint köt ki a magyar állampapírpiacon.
Az idén számos törvénymódosítás történt, amelyek kedvezően érintik a pénztárakat, a cafetéria-rendszer átalakítása azonban komolyan meghatározhatja az intézmények jövőjét. A pénztárak kikerültek a legkedvezményesebb körből, de személyi adókedvezmény továbbra is igénybe vehető. Az államtitkár szerint a pénztáraknak maguknak is tenniük kell annak érdekében, hogy fennmaradjanak. A kormánynak és a szektornak egyeztetnie kell, az önkéntes pillér önmagában fenntartható maradhat a következő években, és fontos szerepet tölthet be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.