Évtizedes mélypontra süllyedt az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma a harmadik negyedév végére Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Szeptember végére alig 1,2 millió tagja maradt a kasszáknak miután a negyedév során többen mentek nyugdíjba van léptek ki az intézményekből, mint ahányan újonnan leléptek volna. Az idén több mint 16 ezren vonultak nyugdíjba a pénztárak tagjai közül, nekik a kasszák összesen több mint 20 milliárd forintot fizettek ki, a 20 ezer kilépett tag, valamint azok, akik maradtak, de legalább részben kivették megtakarításukat 21,8 milliárd forintot vettek ki a számláikról.
A csökkenő létszám ellenére a tagdíjbevételek nőttek az idén. Az első kilenc hónapban 60,6 milliárd forintnyi befizetés érkezett a pénztárakba, és ennek most már több mint a felét a tagok saját befizetései adták. Az idén először fordult elő a pénztárak 19 éves történetében, hogy a tagok saját befizetései meghaladták a munkáltatói hozzájárulásokat. Utóbbiak volumene egyébként 2012-höz képest 10 százalékkal csökkent, az egyéni befizetések 24 százalékos emelkedése viszont kompenzálta ezt.
A kasszák vagyona 962,6 milliárd forint volt, és kilenc hónap alatt csaknem 50 milliárd forintnyi hozammal gyarapodott. Ez azt jelenti egyébként, hogy január és szeptember között mintegy 5,4 százaléknyi nettó hozam keletkezett a portfóliókon, ami évesítve átlagosan 7,2-7,3 százalékos hozamot jelent. A pénztári vagyon legnagyobb része, mintegy 60 százaléka egyébként magyar állampapírokban volt szeptember végén. Maguk a pénztárak egyébként működési szinten továbbra is veszteségesek, kilenc hónap alatt 732 millió forintos mínuszba kerültek.
A magánkasszák szintén veszteségekkel küzdenek, ami nem meglepő, hiszen a működési bevételeik a kiadásaik alig felét fedezik csak. A szektor mindössze félmilliárd forintot tudott összeszedni kilenc hónap alatt, jóval kevesebbet, mint egy éve ennek köszönhetően a veszteség is 249 millióról 477 millió forintra nőtt egy év alatt. A tagok vagyona eközben 9,6 milliárd forintnyi hozammal gyarapodott, ami nagyjából 5 százalékos hozamnak felel meg kilenc hónap alatt. A megmaradt 63,5 ezer pénztártagnak összesen 192,7 milliárd forintja van a pénztárakban, amelyek száma gyorsan fogy. A jegybank adatai szerint nyolc pénztár volt még meg a harmadik negyedév végén, ezek közül viszont több is végelszámolás alatt állhatott, az OTP már lassan egy éve bejelentette, hogy megszűnik, az idén a Pannónia és az Aranykor is meghozta ugyanezt a döntést.
A magánkasszák portfólióiban egyébként az állampapírok aránya kisebb, mint az önkéntesekében, nem éri el az 50 százalékot. A közvetlen részvénybefektetéseké szeptember végén meghaladta a 10 százalékot, befektetési alapokban – amelyek valószínűleg szintén részvényjellegű eszközöket tartanak – a vagyon csaknem 22 százalékát tartották a pénztárak.
EP: megállt a csökkenés
Az egészségpénztárak taglétszáma a harmadik negyedévben ismét emelkedni kezdett, és meghaladta az 1,034 millió főt. A befizetések összege viszont tavalyhoz képest csökkent, kilenc hónap alatt nem érte el a 34 milliárd forintot.
Az egészségpénztárakra jellemző, hogy a tagdíjak döntő többségét a munkáltatók fizetik be, és mivel ezek több mint 10 százalékkal csökkentették a hozzájárulásukat, ez az összesített díjbevételeken is látszott. A tagok egyéni befizetései ebben a pénztári ágnak is növekedtek, de ez nem volt elegendő a kiesés kompenzálására. Az első kilenc hónapban 41,3 milliárd forintot költöttek el a tagok a pénztári számlákról, ennek több mint a felét gyógyszerekre fordították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.