A jelenlegi nyugdíjkorhatár a jövőben csak azokra a házaspárokra lenne érvényes, akik legalább két gyereket felneveltek és valamilyen szakmához juttattak, illetve iskolázottsághoz segítettek – ezt a javaslatot is felveti az az előterjesztés, amely az új nyugdíjrendszer lehetséges irányaival foglalkozik. A kormány szerint vitaanyagról van szó, amiről egyelőre semmilyen döntés nem született – írja a Magyar Nemzet.
Simonovits András, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) nyugdíjszakértője szerint a kormány elképzelése ellentmond eddigi álláspontjuknak. Északi szomszédjainknál volt olyan, hogy a nők egy év korkedvezményt kapnak gyermekenként.
A kormánynak inkább elegendő óvodát, olcsó bérlakásokat kellene teremtenie, és nem „felháborító adókedvezményeket” adnia – mondta Simonovits András. „Rögtönzés zajlik, és az Európai Unió szégyenpadjára kerülhetünk” – tette hozzá.
Mint ismert, a kormány egykulcsos adót vezetett be, és a „tisztán” egykulcsos adóra törekszik. Ennek következtében a jó keresetűek, és a többgyermekesek járhattak jól, míg az alacsonyabb jövedelmű gyermektelenek mindenképpen rosszabbul járnak már idén is. Akik azonban az alacsonyabb jövedelemkategóriába vannak, hiába van több gyermekük, nem tudják kihasználni a teljes adókedvezményt, ehhez ugyanis magasabb jövedelemre lenne szükség.
Nőhet az adóteher jövőre – 200 ezer alatt rosszabbul járunk
A Magyar Nemzet cikke arról számol be, a kormány egy lehetséges szcenáriónak tartja, hogy akik az elvárt számúnál kevesebb gyermeket nevelnek, illetve nem adták meg nekik a minimálisan elvárt képzettséget, azoknak (…) lehetne magasabb a nyugdíjkorhatár. Simonovits szerint a kormány terve a gyermeklétszám csökkenését nem oldja meg, és ellent mond annak a törvénynek, amelyet nemrég hoztak. E szerint a nők 40 év szolgálati idő után nyugdíjba mehetnek. A szakértő szerint el kellene törölni ezt a törvényt.
A kormány terve teljesen rossz, ha a viselkedési közgazdaságtan szemszögéből nézzük: „ha két évvel felemelnék a nyugdíjkorhatárt, és abból adnának kedvezményt, az nem lenne büntető jellegű” – magyarázta a közgazdász. „Mi történik abban az esetben, ha valakinek fogyatékos gyereke születik, és ezért nem tudja taníttatni?” – tette fel a kérdést a nyugdíjszakértő.
Egy másik forgatókönyv szerint „a gyermekvállalásból adódó jelenlegi nyugdíjhátrányokat” úgy kompenzálnál, hogy a kieső vagy csökkent járulékfizetést az életpálya jövedelmének átlagával vennék figyelembe. „Ez a javaslat arra ösztönözne, hogy korábban – például az egyetemi évek alatt – sor kerülhessen gyermekvállalásra” – írja a lap. Simonovits szerint valóban pozitív lenne, ha korábban vállalnának gyermeket, azonban ez az „egyetemi évek” rovására is mehetne.
Nagy Annak kormányszóvivő elmondta: korai stádiumban lévő munkaanyagról van szó, amely nagyon távol van még attól, hogy a kabinet elé kerüljön.
A Magyar Nemzet birtokába került anyagban az áll, hogy „nincs alternatívája a felosztó-kirovó nyugdíjrendszernek”. Ez annyit jelent, hogy a jelenlegi járulékbefizetéseket utalják a nyugdíjasoknak. „Nem oszt, és nem szoroz az, hogy tőkésített, vagy felosztó-kirovó nyugdíjrendszer működik egy országban” – vélekedett Simonovits András. Hozzátette: „tévedés volt az államadósság növekedéséből a tőkésített rendszerre áttérni”.
A kormány gyakorlatilag átveszi az ellenőrzést a magán-nyugdíjpénztári vagyon felett, ugyanis a 3 millió nyugdíjpénztári tagból 100 ezren maradtak a magánpillérben, miután a kormány kijelentette: aki a magánpénztári rendszerben marad, nem számíthat állami nyugdíjra.
Simonovits András kiemelte: a tőkefedezeti nyugdíjrendszer kivezetése sem oldja meg a problémákat. „A nyugdíjvagyon a GDP 10 százaléka, amely csökkenthetné az államadóságot, amelyből 5 százalékot fordítanak erre a célra, és a másik 5 százalékot elszórják” – hozta alá a szakértő.
Arra is rámutatott, hogy az új alkotmány értelmében nem lehet újra tőkefedezeti nyugdíjrendszer. Simonovits András emlékezetett Tölgyessy Péter nyilatkozatára: „Tölgyessy Péter azt mondta, az új alkotmányt szemétdombra kell dobni”.
„Ha a Fidesz 33 százalék felett marad a parlamentben 2014-ben, és egy új kormány úgy döntene, hogy bevezetné az eurót, akkor sem tudná. A forint kivezetéséhez ugyanis kétharmados többség kell” – magyarázta az MTA közgazdásza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.