BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötödére csökkent az államosított nyugdíjvagyon

Az ötödére csökkent egy év alatt a tavaly államosított nyugdíjpénztári vagyon. A pénz fele az államadósság csökkentésére ment el, de a költségvetésbe történt befizetések, a reálhozam és az árfolyamcsökkenés is százmilliárdokat vitt el.

Egy év után már csak a 20 százaléka volt meg annak az összegnek a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapban (NYACSA), amelyet tavaly májusban az állami nyugdíjrendszerbe visszalépett magánnyugdíj-pénztári tagoktól átvett az állam. Az Államadósság-kezelő Központ honlapján lévő adatok szerint tavaly május végén 2945,3 milliárd forintnyi vagyona volt az alapnak, ebből az idén május végén már csak 590,9 milliárd forint volt meg.

Az összeg csökkenésének több oka is volt a NYACSA különféle beszámolói szerint. A legfontosabb ezek közül – az eredeti célnak megfelelően – az államadósság csökkentése volt. Erre tavaly több mint 1400 milliárd forintot fordított az alap különféle állampapírok bevonásával, illetve decemberben egy nagyobb jelzáloglevél-pakett értékesítésével. Az idén is folytatódott az államadósság csökkentése, márciusban bő 9 milliárd forint értékű forintban denominált és 32,6 milliárd deviza alapú állampapírt használtak fel erre, áprilisban pedig további 38,8 milliárd forintnyi forint állampapírt vontak be, így az államadósság mérséklésére felhasznált vagyon megközelítette az 1500 milliárd forintot.

Az alap vagyonának csökkenéséhez hozzájárult az is, hogy tavaly a visszalépett magánnyugdíj-pénztári tagoknak vissza kellett fizetni az úgynevezett reálhozamot és a tagdíjkiegészítést, erre az NYACSA éves jelentése szerint 233,2 milliárd forint ment el. Kellett az alapnak a költségvetésbe és a TB-kasszába is fizetnie, ennek előirányzata tavaly összesen 528,8 milliárd forint volt. Az év végén azonban kiderült, a számítások túlzóak voltak, így az alap a nyugdíjkasszától visszakapott csaknem 70 milliárd forintot, ezek eredőjeként az államháztartást a NACSA tavaly összesen mintegy 460 milliárd forinttal támogatta.

A vagyont a felhasználás mellett az árfolyamok változása is kedvezőtlenül érintette. Emiatt tavaly a NYACSA éves beszámolója szerint 180 milliárd forint körüli veszteséget szenvedett el az alap. Ennek egy része az értékpapírok árfolyamcsökkenéséből adódott, de jelentős összeget tett ki a forint gyengülése miatt elszenvedett veszteség is. Ez az árfolyamveszteség átmeneti is lehet, ha az értékpapírok értékesítése során nem realizálják, ám az alapnak tavaly – vélhetően a költségvetési befizetések és a reálhozamok kifizetése miatt el kellett adnia a portfóliója egy részét, és az átvétel idején még több mint 600 milliárd forintot érő csomagon több mint 18 milliárd forintnyit bukott az állam.

Az árfolyamok alakulása az idei év elején kedvezően hatott az alapra, vélhetően ez is szerepet játszott abban, hogy az első három hónapban csaknem 30 milliárd forinttal nőtt a vagyon 723,4 milliárd forintra. Később azonban elromlott a tőzsdei hangulat, így a vagyon nagyobb mértékben csökkent, mint amekkora összeget az államadósság csökkentésére fordítottak az alapból. Az április vagyoncsökkenés mértéke megközelítette a 100 milliárd forintot, májusban pedig további 35 milliárd forinttal csökkent a NYACSA-nál lévő eszközök értéke. Júniusban azonban emelkedni kezdtek a részvényárfolyamok, így nem kizárt, hogy azóta nőtt az alap vagyona.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.