A hazai pénzügyi vállalkozási szektor már az egymást követő ötödik évben volt veszteséges, legutóbb 2008-ban sikerült összességében pozitív eredményt elérni. A 70 milliárdos mínusz ráadásul rekordnak is számít, még az eddig legrosszabbnak számító 2012-ben is „csak” 55,8 milliárdos adózott veszteséget halmoztak fel a társaságok. A rekordot jelentő szektorszintű veszteség viszont bármilyennek értékelhető, csak meglepőnek nem. A pénzügyi vállalkozási szektor egyike volt azoknak, amelyeket a legjobban megviselt a válság, ráadásul a különadók terheivel, illetve az elszámolásból következő veszteségekkel nekik is ugyanúgy számolniuk kellett, mint más pénzügyi szolgáltatóknak.
Mindezek alapján az lenne a logikus, ha a piaci szereplők száma csökkenne a piacon: ehhez képest tavaly év végén még 253, aktív versenyzőről tudott az MNB, amely még hárommal több is az egy évvel korábbinál, és az emúlt négy évben rendre 250 körül mozgott a működő vállalkozások száma. Örvendetes fejleményként értékelhető ugyanakkor, hogy a 2013-as, komoly mértékű zsugorodás után a pénzügyi cégek szektorának mérete újra növekedni kezdett: az összesített eszközállomány 2604,3 milliárd forintot ért el decemberben, amely 5,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az ügyfelekkel szembeni követelések állománya szintén emelkedni tudott a tavalyelőtti csökkenés után: 2121,9 milliárd forintot tett ki, amely minimálisan bár, de meghaladta a bázist.
A portfólióknál viszont már egyáltalán nem alakult ilyen kedvezően a kép. A gépjárműfinanszírozásnál 654,4 milliárd forintos, év végi mennyiséget mutatott ki a jegybank, amely 8,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Ezen belül a lakossági torta még rosszabbul áll: a 270 milliárdos, decemberi állomány 17,45 százalékkal maradt el a 2013-astól. Az ingatlanfinanszírozási portfólió szintén zsugorodott – 314,8 milliárdról 282,5 milliárd forintra –, ám itt a lakossági oldalon minimális mozgás történt, 96,4 milliárdos év végi állomány mellett. Örvendetes viszont, hogy a lízingfinanszírozási portfólió már csak kis mértékben zsugorodott tavaly – a 682,1 milliárdos állomány 10 milliárdos elmaradást tükröz –, és hasonló a helyzet a hiteleknél is, amelyeknél év végén 1077,3 milliárd forintot ért el a kimutatott állomány. A legjobb helyzet viszont kétségtelenül a faktoring piacán alakult ki, hiszen a folyó állomány 96,6 milliárdra növekedett az egy évvel korábbi 80 milliárd forintról.
A portfóliók minőségével viszont változatlanul sok a gond. Bár a lízingnél 18,32 százalékra esett vissza a 90 napon túli késedelemben lévő tételek aránya a 2013-as 24,21-ről, decemberben már a pénzügyi cégek által kezelt hitelállomány 28 százaléka csúszott több mint három hónappal, ami 1,7 százalékpontos növekedést jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.