Az állomány csökkenésének egyik logikus oka az volt, hogy február 12-én járt le a 2013/D kötvény 366 milliárd forint értékben, ebből az ÁKK tájékoztatása szerint 110 milliárd forintnyi volt külföldi kezekben. Azt, hogy ez a lejárat okozott nagyobb mértékű csökkenést a külföldiek állományában, az is alátámasztja, hogy ugyanazon a napon, amikor hirtelen lecsökkent a náluk lévő mennyiség, az átlagos hátralévő futamidő megnőtt. A lejárat napján már csak átlagosan 3,8 év volt ez az időszak, azóta viszont ismét 3,9 év fölé emelkedett.
Amit viszont furcsállnak a szakemberek, hogy miközben a feltörekvő piaci kötvényalapokba folyamatosan áramlott az idén is a friss tőke, ez a folyamat miért állt meg az év elején a magyar állampapíroknál. A külföldi befektetőknél lévő forint állampapírok mennyisége névértéken tavaly több mint 1200 milliárd forinttal nőtt, és decemberben lépte át először az 5 ezer milliárd forintos lélektani határt. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint is rekordon állt az év végén a külföldiek állampapír-állománya, árfolyamértéken számolva ekkor már több mint 10 ezer milliárd forintnyi volt náluk, ebből több mint 4400 milliárd volt az egy éven túli lejáratú forintkötvény.
Januárban viszont az ÁKK adatai szerint megtorpant a beáramlás, és a jelek szerint a februárban lejárt papírokat sem újították meg eddig a befektetők. Közrejátszhatott ebben persze a dollárkötvény-kibocsátás is, az államadósság-kezelő közlése szerint ugyanis a forintos és devizás állampapírok között viszonylag nagy az átjárás.
A szakemberek szerint azonban más okok is lehetnek a háttérben. „Úgy tűnik, a magyar kockázatokat egyre tudatosabban értékelik a befektetők, és bizonyos ponton túl már nehezebben vállalnak további kockázatot” – mondta lapunknak Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője. Jelenleg háromféle kockázattal kell szembenézniük: az egyik az alacsony kamat, amely mellett már nem annyira vonzó a magyar állampapír, a másik a Magyar Nemzeti Bank elnökváltása, a harmadik pedig az, hogy még mindig nem tudni, kikerül-e az ország a túlzottdeficit-eljárás alól. A JP Morgan felmérése szerint egyébként a feltörekvő piaci alapokban Magyarország még mindig alulsúlyozott, igaz, az alulsúlyozottság mértéke folyamatosan csökken, és egyre közelebb kerül a semlegeshez.
A Féléves Kincstárjegyre lényegesen szerényebb mennyiségű ajánlat érkezett. A kisbefektetők valamivel több mint 700 millió forint értékben jegyeztek belőle.
A Féléves Kincstárjegyre lényegesen szerényebb mennyiségű ajánlat érkezett. A kisbefektetők valamivel több mint 700 millió forint értékben jegyeztek belőle. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.