BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A T. Ház előtt a különadó

A kivetett új teher eltüntetheti a legtöbb hitelintézet idei profitját

Benyújtotta a kormány a parlamentnek a pénzügyi szolgáltatók különadójára vonatkozó előterjesztést, annak ellenére, hogy a piaci szereplőkkel, illetve a Magyar Bankszövetséggel folytatott egyeztetések még nem jártak eredménnyel.

A benyújtott javaslat mindenesetre nem tartalmaz meglepetést az eddig kiszivárgott információkhoz képest. A legnagyobb befizetőnek számító hitelintézeti szektornak a korrigált tavalyi mérlegfőösszeg 0,45 százalékát kell lerónia adóként a költségvetésnek. Ez azt jelenti, hogy várhatóan több, meghatározó hazai bank is veszteséges lehet ebben az évben, hiszen a többnyire néhány milliárdos profitot teljes egészében eltünteti az új teher.

A biztosítóknál – amelyektől 36 milliárd forint befizetését várja a kormány – a tavalyi beszámolóban szereplő megszolgált díj a vetítési alap, ehhez képest kell 5,2 százalékot befizetniük a magyar piacon működő szereplőknek. A pénzügyi vállalkozásoknak a kamat-, illetve díj- és jutalékeredmény alapján kell fizetniük, a rájuk vonatkozó adómérték 6 százalék. A befektetési alapkezelőknél a nettó eszközérték, illetve egyéb vagyon a vetítési alap, ennek megfelelően a megállapított ráta is viszonylag alacsony, 0,028 százalékos.

A brókercégeknél és más pénzügyi szolgáltatóknál az árbevételre vetíti az új sarcot a törvényjavaslat. Ez utóbbi kategóriához tartozik a Budapesti Értéktőzsde is, amelynek – hasonlóan a brókercégekhez, pénzügyi közvetítőkhöz, árutőzsdei szolgáltatókhoz és kockázatitőkealap-kezelőkhöz – 5,6 százalékos adómértékkel kell kalkulálnia.

A törvény hatálya kiterjed minden, 2010 július elsején már lezárt üzleti éves beszámolóval rendelkező szolgáltatóra. A különadóról szóló bevallást szeptember 10-ig kell benyújtaniuk az érintetteknek, és a befizetést két egyenlő részletben, szeptember 10-ig és december 10-ig kell megejteniük.

Az elkészült törvényjavaslatot látva ugyanakkor nehezen elképzelhető, hogy a hazai bankok ne élnének valamilyen jogorvoslati lehetőséggel, akár az Alkotmánybíróság elé is továbbítva az ügyet. VG

Leállított devizahitelek

Sorban állítják le a bankok a devizaalapú ingatlanhitelezést. Pénteken a Raiffeisen Bank jelentette be, hogy felfüggesztette a devizaalapú lakossági, illetve magáningatlan fedezete mellett nyújtott vállalkozói jelzáloghitelek folyósítását.

Ezúttal a korábbi gyakorlatuktól eltérően járnak el a bankok. Eddig a már befogadott hitelkérelmeket nem érintették a jogszabályváltozások, most a még le nem szerződött ügyfelek forintban juthatnak pénzhez.

Ezúttal a korábbi gyakorlatuktól eltérően járnak el a bankok. Eddig a már befogadott hitelkérelmeket nem érintették a jogszabályváltozások, most a még le nem szerződött ügyfelek forintban juthatnak pénzhez.-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.