A december sok munkahelyen a jutalmak, a bónuszok kifizetésének ideje. Az extra bevétel mellett ilyenkor extra megtakarítási lehetőségek is adódnak. Aki időben választ megfelelő megtakarítási konstrukciót az adón is spórolhat: csökkentheti a 2011-es személyi jövedelemadóját, vagy hamarabb szerezhet jogosultságot kamat- és árfolyamnyereségadó-kedvezményre.
Milyen extra lehetőségek adódnak az év végén a megtakarításokhoz kapcsolódó adókedvezmények kihasználására? - Nyitrai Győzőt, az OTP Bank Értékpapír és Vagyontervezési Főosztályának igazgatóját kérdeztük.
Több olyan pénzügyi konstrukció létezik – mint a Tartós Befektetési Számla, a Nyugdíj-előtakarékossági számla, vagy az önkéntes nyugdíjpénztár – amely valamilyen adókedvezményt, vagy támogatást biztosít a megtakarítások után. Ezek naptári évfordulókhoz, nem pedig a számlanyitás napjához igazodnak. Ezért ha 2011. december 30-án helyezzük el pénzünket egy ilyen számlán, akkor ugyanazokra a kedvezményekre leszünk jogosultak 2012. január 1-jétől, mintha az év elején fizettük volna azt be.
Hogy működik ez a gyakorlatban? Milyen előny érhető el például a Tartós Befektetési Számlával?
A Tartós Befektetetési Számlán elhelyezett összeg hozama 5 év után kamat- árfolyamnyereség és osztalékadó mentes, de már 3 év elteltével is csak kedvezményes, 10 százalékos adót kell fizetni. A számlanyitás naptári évében, egészen december 31-éig tetszőleges alkalommal elehet befizetni a számlára. A következő év január 1-jével kezdődik a megtakarítási időszak, amikor már nincs mód újabb befizetésekre. Ettől az időponttól kell számolni az említett 3, vagy 5 évet. Az év végén nyitott számlával hamarabb elkezdődik a megtakarítási időszak, így korábban is érvényesíthető a megtakarítás hozama után járó adókedvezmény vagy mentesség. Mivel minden évben nyitható újabb Tartós Befektetési Számla, folyamatosan van lehetőség kedvezményes adózással, vagy adómentesen megtakarítani.
Milyen támogatás érvényesíthető a megtakarítások után?
A Nyugdíj-előtakarékossági Számlával a kamat- és árfolyamnyereségadó mentesség mellett előtakarékossági támogatás is jár. Ez az évente befizetett összeg 20%-a, maximum 100 ezer forint, amit személyi jövedelemadó visszatérítés formájában lehet igénybe venni.
Aki idén még nem fizette be a maximális adóvisszatérítést biztosító összeget a Nyugdíj-előtakarékossági Számlájára, vagy nyugdíjcélú takarékoskodáshoz keres megtakarítási formát, annak érdemes még idén elhelyezni pénzt az ilyen típusú számlán, így kevesebbet kell várnia, hogy a befizetése után járó adóvisszatérítést megkapja.
Hasonló kedvezmények járnak az önkéntes egészség-, illetve nyugdíjpénztári egyéni befizetések után is. Ráadásul ezek a kedvezmények külön-külön érvényesíthetők, ezért érdemes mindkét típusú megtakarítást kihasználni.
A tájékoztatás nem teljes körű. További részletek a otpbank.hu/ongondoskodas oldalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.