BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Budapest Bank: a vételár még titkos, a forrás is kérdéses

Megvásárolja az állam a Budapest Bankot is, jövő nyáron veszik át a nyolcadik legnagyobb hazai pénzintézetet. Az ár még nem tudható, de senki nem lepődne meg, ha több mint százmilliárdot kellene fizetni. Bár azt még a kabinet se tudja, pontosan miből. Annyi biztos, hogy nem tartanák meg ezt a bankot sem hosszabb távon, és vizsgálat tárgya, hogy érdemes-e összevonni az MKB-val.

A magyar kormány elérte a 2010-ben kitűzött célt, több mint 50 százalékban magyar tulajdonban lesz a bankrendszer – kommentálta Varga Mihály Nemzetgazdasági Miniszter, hogy az állam megveszi a Budapest Bankot. A kabinet képviselői tegnap előszerződést írtak alá az amerikai General Electric pénzügyi cégével, a GE Capitallal a bank megvásárlásáról. Az árat még nem tudni, ezt majd a bank átvilágítása után állapítják meg, de senki nem lepődne meg egy százmilliárd feletti összegen.

A Budapest Bankot a nagybankok közé sorolják, bár ez inkább csak hagyomány: a 880 milliárd feletti mérlegfőösszeggel nem feltétlenül tartozna ide, a sorban előtte következő Unicreditnek kerek ezermilliárddal nagyobb az eszközállománya. A bank előnye a hatékonyság: az elmúlt tíz évben stabilan nyereséges volt, 9 milliárd körüli adózott eredményt hozott össze az elmúlt két évben is. Az idén persze már nem: a forintosítás miatt 34 milliárdos céltartalékot képzett, így 21 milliárdos lett a mínusz az első félévben.

Varga Mihály nem is titkolta, jól működő, nyereséges bankot vesznek meg, és szavaiból az is kiderült: a könyv szerinti értékből indulnak majd ki. Vagyis nem lesz olyan helyzet, mint amilyen az MKB megvásárlásakor fordult elő – nem az eladó fizet majd a vevőnek. Az amerikai cég a miniszter szavai szerint azért adja el a bankot, mert globálisan tekinti át protfolióját, így lengyel érdekeltségétől is megválhat.

A hazai szerződést a kormány tegnap megjelent, erről szóló határozata szerint január közepéig írhatják alá. A jogszabályból kiderül, hogy a Varga Mihálynak a vásárlás bejelentésén kívül alig lesz ezzel dolga: a kormány inkább a Matolcsy-Lázár párostól várja az ügylet lebonyolítását.

A kabinet ráadásul az üzletről a (bankfelügyeleti funkciókat is ellátó) Magyar Nemzeti Bank jelentése alapján döntött, miközben a miniszterelnökséget vezető miniszter feladatává tette az előszerződés és majd a szerződés megkötését. A bankot a kancelláriaminiszter felügyelete alá tartozó Magyar Fejlesztési Bank (MFB) leánycége, a Corvinus Zrt. vásárolja majd meg az MFB hiteléből.

A kölcsönre az állam csak garanciát vállal – Varga a kormányhatározat szerint abba szólhat bele, hogy mekkora legyen a garanciadíj. Ám a konstrukció még változhat. A kormányhatározat szerint ugyanis a százmilliárd körülire becsülhető vételár finanszírozásáról külön előterjesztés készül – ez megint a kancelláriaminiszter feladata lesz, ám a Magyar Nemzeti Bank közreműködik majd a kidolgozásban.

A Budapest Bank a nyáron kerülhet át állami tulajdonba, és a bejelentést lebonyolító nemzetgazdasági miniszter szavai szerint addig eldőlhet az is, hogy összevonják-e az MKB-val. A szinergiahatások vizsgálata már megkezdődött, a két bank portfoliója is egymáshoz illeszthető, de döntés még nincs – mondta a miniszter, aki ugyancsak leszögezte: az MKB és a BB esetében sem az állami tulajdonlás volt a vásárlás célja, és magánkézbe szeretnék jutattni (akár egyben, akár külön-külön) a pénzintézeteket néhány év múlva.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.