BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eddig nagyon jól fogy a tbsz

Fél év alatt majdnem tíz százalékkal nőtt a hosszú távra lekötött betétek aránya a lakosság körében

A vártnál jóval nagyobb érdeklődés mutatkozott eddig az év elejétől elérhető tartós befektetési számla (tbsz) iránt – számoltak be lapunk érdeklődésére a hitelintézetek. A hosszú távú megtakarításokat érintő növekvő érdeklődés látszik a Magyar Nemzeti Bank statisztikáin is. Az MNB adatai szerint a háztartások hosszú – két éven túli – lejáratú betéteinek állománya 2010 első fél évében 9,6 százalékkal, 474,4 milliárd forintra emelkedett, miközben a teljes lakossági betétállomány bő 270 milliárddal csökkent.

Az OTP Banknál – közölték a hitelintézetnél – a betéti megtakarításokra közel 9500 Tartós Befektetési Betét Számlát nyitottak az ügyfelek, ezeken a kezelt állomány összege meghaladja a 13 milliárd forintot. A több mint 9000 TBSZ Értékpapírszámlán pedig közel 30 milliárd forintot helyeztek el a befektetők, így a teljes állomány meghaladja a 40 milliárdot.

A CIB Banknál elmondottak szerint a 2010. február eleje óta CIB Maraton Takarékszámla néven értékesített betéti tbsz darabszáma meghaladta az ötezret, míg a június közepe óta nyitható Maraton Értékpapírszámlából csak az elmúlt mindössze hat hét alatt már több mint kétezret értékesítettek, ez várakozáson felüli népszerűséget mutat. Folyamatos érdeklődésről számoltak be a K&H Banknál is: tapasztalataik szerint a tbsz-eken lévő állományok közel 90 százaléka a befektetési termékek körében csapódik le.

A CIB-nél a számlákon elhelyezett megtakarítások átlaga megfelel a nem tbsz-eken elhelyezett megtakarításoknak. Előzetesen – tették hozzá – a tartós befektetési számlákat kiegészítő elemnek gondolták az ügyfelek portfóliójába, és arra számítottak, hogy a kliensek vagyonukat megosztva, annak csak egy részét helyezik el rajta. Ez az esetek többségében így is van, ugyanis a tbsz-tulajdonosok több mint 90 százalékban rendelkeznek standard folyószámlával vagy értékpapírszámlával is. Ez alapján – mutattak rá a hitelintézetnél – arra lehetne következtetni, hogy a vagyonosabb, prémium ügyfelek felülreprezentáltak a tbsz-es ügyfélkörben, ám nem ez igazolódott be: a kliensek több mint 80 százaléka ugyanis nem prémium ügyfél.

A CIB-nél a termék elindítását megelőzően a megtakarítással rendelkező kliensek 20 százalékánál számítottak egy éven belüli számlanyitásra. A trend egyértelműen fokozódó érdeklődésre utal, igazi felfutásra – a nyeszhez hasonlóan – az év végi időszakban számítanak. (Ugyanezt jósolták egyébként az OTP Banknál is.) A hitelintézetnél tapasztaltak szerint ahogy egyre többen nyitnak tbsz-t, úgy terjed el „szájreklám” útján a hír, hogy ezen számla használatával megtakarítható a kamatadó. Az ügyfelektől érkező visszajelzések alapján ugyanis ez az információ még nem mondható köztudottnak.

A K&H-nál viszont úgy látják, egyre kevésbé tűnik érdekesnek a kamatadó-mentesség, ugyanis az alacsonyabb kamatmértékekből alacsonyabb mértékű kamatadó-elvonás is következik. Azonban arra a lehetőségre, hogy ezt késleltessék, még mindig nyitottak az ügyfelek, amire példa a korábban indított befektetési alapok átalakításának sorozata. A tbsz nyitásának mértékét látva a K&H-nál is úgy gondolják, az ügyfelek még mindig látnak elég fantáziát abban, hogy a hosszabb távú megtakarításaikat kamatadómentes formában kamatoztassák.

Fontos látni azonban – hívták fel a figyelmet a CIB Banknál –, hogy a tbsz önmagában csak egy hordozóeszköz. A számlák értékesítése tehát akkor képes felfutni, ha van megfelelő befektetési eszköz (befektetési „sztori”, amiben hisz az ügyfél), amely megvásárolható rájuk.


Kötvényprogram az OTP Banknál

Az OTP Bank 500 milliárd forintos kötvényprogramot indít – tette közzé a hitelintézet pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A 2010/2011. évi kibocsátási programhoz készült alaptájékoztatót a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete már jóváhagyta.

Az OTP 2009/2010. évi kötvényprogramjának keretösszege szintén 500 milliárd forint, a program keretében a legújabb kibocsátást pénteken hirdette meg a bank. Az évi fix 5 százalékos kamatozású, 2011. augusztus 6-án lejáró OTP 2011/XVI jelzésű kötvénysorozat második részletét kínálja minimum 250 millió forint össznévértékben. A 10 ezer forint névértékű kötvényeket augusztus 9–13-ig lehet jegyezni a névérték 99,63 százalékán, a bruttó hozam (EHM) 5,5 százalék. BM








Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.