BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkelt a MOM Park és a West End Business Center

A pbb Deutsche Pfandbriefbank és Erste Group 126 millió eurós hitelkeretet bocsát a Morgan Stanley Real Estate Investing által vezetett konzorcium rendelkezésére.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb magyarországi ingatlanfinanszírozási tranzakciójához nyújthat segítséget a pbb Deutsche Pfandbriefbank és az Erste Group Bank AG azzal, hogy közösen biztosítanak 126 millió eurós készfizető hitelkeretet a Morgan Stanley Real Estate Investing vezette konzorcium számára.

A befektetői csoport tagja még a WING vezető magyarországi ingatlanfejlesztő és -befektető, valamint a CC Real osztrák bevásárlóközpont-kezelő és -befektető. A hitelkeret budapesti A-kategóriás ingatlanokból álló portfólió felvásárlásának finanszírozása céljával kerül felhasználásra. Az ügylet 2015. július 31-én zárult le. A pbb és az Erste Group Vezető Társszervezőként működik közre az ügyletben, a pbb pedig emellett a Hitelkeretkezelő és Biztosítéki Ügynök [Facility and Security Agent] feladatait is ellátja.

Az ingatlanportfólió részét képezi a mintegy 31 500 négyzetméteres, népszerű, A-kategóriás budai bevásárlóközpont, a MOM Park a hozzá tartozó mintegy 19 300 négyzetméteres irodaépülettel együtt, valamint a mintegy 28 800 négyzetméteres A-kategóriás West End Business Center irodaépület a főváros pesti oldalán, továbbá egy kisebb, 13 700 négyzetméteres irodaépület, az EMKE, szintén a pesti oldalon. A portfólió az AEW Europe által kezelt alaptól került megvásárlásra.

„Jelentős tranzakciót testesít meg ez az ügylet a közelmúltban már pozitív jeleket felmutató budapesti ingatlanpiacon. Örömünkre szolgál, hogy támogathattuk a Morgan Stanley Real Estate Investing vállalatot és partnereit ebben a mérföldkőnek számító ügyletben. Kelet-közép-európai stratégiánk részeként továbbra is gondosan szemmel tartjuk a budapesti lehetőségeket” – jelentette ki Charles Balch, a pbb Deutsche Pfandbriefbank Egyesült Királyságot és Kelet-Közép-Európát felügyelő nemzetközi ügyfélkapcsolati vezetője.

„A magyar ingatlanbefektetési piac az elmúlt időszakban már növekedést mutatott a tranzakciós volument illetően, és arra számítunk, hogy ez a tendencia az év hátralévő részében is folytatódni fog. Ez a tranzakció a magyar ingatlanpiac lendületes talpra állásának egyik jeleként értékelhető. A kelet-közép-európai régió egyik vezető ingatlanfinanszírozójaként büszkék vagyunk rá, hogy a Morgan Stanley Real Estate Investing oldalán részt vehettünk ebben a jelentős tranzakcióban” – mondta Richard Wilkinson, az Erste Group Bank AG kereskedelmi ingatlandivíziójának vezetője.

„A magyar ingatlanbefektetési piac hasonló volumeneket ér el idén, mint 2014-ben, ám más kelet-közép-európai piacokhoz képest még mindig lemaradást mutat. A tavalyi esztendő során mintegy 450-460 millió euró értékű, bevételt termelő, valamint 130-140 millió eurónyi, bevételt nem generáló ingatlan cserélt gazdát itt. A magyar piaci szereplők (elsősorban az FHB Csoport, a Futureal, és a Magyar Nemzeti Bank) igen aktív vásárlóknak számítottak tavaly. A piacról azonban hiányoznak a megvásárolható első osztályú eszközök. 2015-ben a várakozások szerint hozzáadott értéket képviselő eszközök szerepelnek a tranzakciók között. Az EU15 országaiból és az Egyesült Államokból érkező befektetők várhatóan egyre komolyabb aktivitást fejtenek ki a magyar piacon.

A hozamok csökkenő tendenciát mutatnak. A legjobb hozam az irodai és a kereskedelmi ingatlanok terén 7,25 százalék, az ipari ingatlanok körében pedig 9,25 százalék. Az ingatlanok és a kötvények közti hozamkülönbség rekordmagasságba kúszott, lökést adva az ingatlanbefektetések számára. Általánosságban elmondható, hogy az ingatlanpiac főként Budapesten indult növekedésnek. Varsóval és Prágával ellentétben a budapesti irodapiacon nem tapasztalható nagymértékű új irodaterület megjelenése, ezért az üresedési ráta csökkenő tendenciát mutat” – fejtette ki Martin Tamborsky, az Erste Group ingatlanpiaci elemzője.

Magyar tulajdonrész a MOM Parkban

„A WING, mint az egyik vezető magyar ingatlanvállalkozás, arra törekszik, hogy világszínvonalú teljesítményt nyújtson a hazai piacon.” – nyilatkozta Noah M. Steinberg a WING elnök- vezérigazgatója. „A Morgan Stanley-vel és a CC Real-lal való együttműködésünk a cég professzionális hozzáállását és pénzügyi stabilitását tükrözi. Vállalatunk célja építészeti, funkcionális és pénzügyi értékteremtés az általa megvalósított és birtokolt épületek révén. Helyi piacismeretünknek és kiváló szakmai csapatunknak köszönhetően meggyőződésünk, hogy ezt a célt az új befektetéseinkben is teljesíteni tudjuk.” A tranzakciót finanszírozó bankok a német PBB bank és az osztrák Erste Group. A tranzakció egyéb részletei nem publikusak - olvasható a WING közleményében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.