BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Főszanáló lesz a volt Quaestor-biztosból

A márciusban bebukott Quaestor volt felszámolóbiztosa, Szombati Zsigmond lesz a Szanálási Vagyonkezelő vezérigazgatója. A vezető testületekbe a jegybank és az NGM delegáltjai is bekerülnek.

Heteken belül létrejöhet a Szanálási Vagyonkezelő – tudta meg a Világgazdaság –, amelynek alapítását a jegybank szeptember 9-én helyezte kilátásba. Az MNB közleménye akkor úgy fogalmazott, „a leválasztandó, de a piacon nem értékesíthető portfólióelemeket az MKB Bank a közeljövőben megalapítandó szanálási vagyonkezelőre ruházza majd”. A Szanálási Vagyonkezelő olyan intézmény, amely részben vagy egészben az állam vagy a Szanálási Alap tulajdonában van, illetve azok ellenőrző befolyása alatt áll (az alap jelenleg összesen 153 hitelintézet, illetve befektetési vállalkozás befizetéseiből gazdálkodik). A vagyonkezelő célja az, hogy szanálás alatt álló intézmények vagy áthidaló intézmények eszközeinek, forrásainak, jogainak és kötelezettségeinek egy részét vagy összességét átvegye.

A Szanálási Vagyonkezelő alapításához az MNB engedélye szükséges, amint az megszületik (jelenleg hiánypótlási szakaszban vagyunk), indulhat a cégbírósági bejegyzési eljárás -- tájékoztatta lapunkat a Szanálási Alap kommunikációjával is megbízott Tóth István, az Országos Betétbiztosítási Alap szóvivője. A vagyonkezelő vezérigazgatója, egyúttal háromfős igazgatóságának (it) az elnöke Szombati Zsigmond lesz, aki alig másfél hónapig volt a Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Zrt. felszámolóbiztosa az MNB cégének, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nek a képviseletében. A másik két it-tag, Bajusz Péter és Kleeberg Zoltán attól az MKB Pénzügyi Zrt.-től érkezik, amelyen keresztül – mint megírtuk – hamarosan anyacége, az MKB mintegy 325 milliárd forint értékű projekthitele folyhat át a Szanálási Alap felé. A felügyelőbizottságba két tagot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) delegál – az elnöki posztot is betöltő Adorján Richárd költségvetésért felelős helyettes államtitkárt, valamint Zsolnai Alíz pénzügyi szabályozási főosztályvezetőt –, egyet pedig a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft., Honos Krisztina ügyvezető személyében.

„Mivel az MKB Bankkal szemben szanálási határozat van érvényben, így itt a folyamatok időbelisége kiemelt jelentőséggel bír, azokat a szanálási alapbeli személyi átadás-átvételi ügyek nem akaszthatják meg” – indokolta lapunknak az NGM, hogy delegáltjaként miért még mindig Orbán Gábor a Szanálási Alap négyfős it-jének az elnöke, noha ő már július végén távozott a tárca államtitkári posztjáról. Azzal egy időben ugyanis, hogy az MNB – mint tulajdonos – július 23-i hatállyal kinevezte az MKB elnök-vezérigazgatójának Balog Ádámot, a jegybank addigi alelnökét, csak a szanálási biztosokat hívta vissza, az MKB tavaly december 18. óta tartó szanálása azonban még zajlik. Orbánt az NGM tájékoztatása szerint várhatóan decemberben váltja Hornung Ágnes, a minisztérium pénzügypolitikáért felelős államtitkára.

Személycsere

Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) hétfős igazgatóságában (it) Hornung Ágnes, az NGM államtitkára váltja november 1-jétől a minisztériumtól távozott Orbán Gábor volt államtitkárt. Az MNB két, a Magyar Bankszövetség, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete és az OBA egy-egy tagot delegál, az elnök Windisch László, az MNB alelnöke.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.