BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Helycserék a bankoknál

Jelentősen átalakult 2009-ben a magyarországi hitelintézetek közötti, a csoportszintű mérlegfőösszeg alapján kalkulált rangsor. A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) által a nagybankok közé sorolt piaci szereplők közül csak a stabilan első OTP, a hetedik UniCredit és a nyolcadik Budapest Bank őrizte meg tavalyi pozícióját.

A dobogós, illetve a közvetlenül azokat követő helyezéseket tekintve így alaposan átalakult a kép. A legnagyobb nyertesnek a mérlegfőösszegét 7,6 százalékkal, 3100 milliárd forint fölé növelő MKB csoport számít, ezzel a teljesítménnyel a tavalyi negyedik helyről mindjárt a másodikra lépett elő. Egy helyet javított a már több mint 2900 milliárdos eszközállományú Erste is, ezzel a konszolidált mérlegfőösszege alapján már a negyedik legnagyobb szereplőnek számít a piacon.

A legérzékenyebben ugyanakkor a CIB csoportot érintették az elmúlt esztendő fejleményei. Az Inter-Európa Bankkal történt, 2008 eleji egyesülést követően a második számú versenyzővé előlépett hitelintézet a most ismert adatok szerint az ötödik legnagyobb a magyar bankok között, hiszen mérlegfőösszege 2009-ben 9,3 százalékkal, 2757 milliárd forintra zsugorodott. (Ezen a helyzeten ugyanakkor elvben még módosíthatnak a Raiffeisen Bank még nem közölt tavalyi adatai.) Szintén lejjebb csúszott a mérlegfőösszeg szerinti rangsorban a K&H, amelynek az eszközállománya tavaly 3064 milliárd forintot ért el, ez jelenleg a dobogó legalsó fokához elég.

A nagy átrendeződésért egyértelműen az okolható, hogy a bankok üzleti – leginkább hitelezési – aktivitása jelentősen csökkent a gazdasági viszszaesés következtében, és ez negatívan hatott az eszközállomány alakulására is, olyannyira, hogy egyes szereplők mérlegfőösszege érezhetően csökkent. Hasonlóan magyarázták a múlt évi számokat a CIB-nél: a bankcsoport értékelése szerint az eszközállomány csökkenése elsősorban a hitelek iránti kereslet hiányának a következménye, ez a nettó hitelportfóliónak az előző évhez viszonyított közel 8 százalékos visszaesésében is tükröződött. Ennek ellenére – tették hozzá – a bankcsoport likviditási helyzete erősödött, a hitel/betét arány jelentősen javult, s a csoport sikerrel őrizte meg eddigi második piaci pozícióját az ügyfélhitel-állomány tekintetében.

A hitelintézetek mérlegfőösszegének csaknem négyötödét adó nagybankok ugyanakkor összességében még mindig jobban teljesítettek tavaly a szektor egészénél, hiszen az első öt szereplő eszközállománya 5,6 százalékkal növekedett, míg a szektor egészéé (nem konszolidáltan, magyar számviteli szabályok alapján kalkulálva) 0,4 százalékkal mérséklődött. Ráadásul a nyolc nagybanknak minősülő szereplő fele tavaly is növelte mérlegfőösszegét, sőt, két olyan is akadt – az Erste és magyarországi alaptevékenysége alapján az OTP –, amely a jelen körülmények között is két számjegyű bővülést produkált.

Gyanítható ugyanakkor, hogy a legnagyobb hazai hitelintézeteket az idén sem a mérlegfőösszeg növekedésének a mértéke vagy az eszközállomány szerinti rangsor foglalkoztatja majd leginkább. A hitelkereslet ugyanis 2010-ben még várhatóan lassan emelkedik, így egyáltalán nem lehet számítani arra, hogy a bankszektor ismét a korábbi évekre jellemző 15-20 százalékos eszközállomány-bővülést produkáljon. BM




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.