"Az osztrák banküzletek nyereségessége az utóbbi néhány évben meglehetősen alacsony volt" - hangoztatta Enrica Detragiache, az IMF vezető vizsgálója. Szerinte lehetséges, hogy az osztrák államra további költségek hárulnak a pénzügyi szektor átstrukturálása miatt. Ezért az IMF azt tanácsolja a kormánynak, hogy dolgozzon ki egy stratégiát arra nézve, miként válhatnak meg a pénzügyi válság nyomán átvett bankok bizonyos részeitől - írja a Die Presse.
Mindez azt jelentené, hogy az osztrák állam elvesztené a bankok mentésre költött milliárdokat. A valutaalap szakértői ezen azt is szorgalmazzák, hogy az osztrák pénzügyi felügyelet kapjon nagyobb hatalmat, hogy hamarabb beavatkozhasson az érintett bankoknál.
A bécsi lap szerint azonban az osztrák kormány igyekszik kivédeni ezt a helyzetet: abban reménykedik, hogy vevőt találhat a "beteg" állami bankokra (Kommunalkredit, Volksbanken AG és a Hypo Alpe Adria). Megfigyelők azonban kételkednek abban, akad kérő. Már egy hónappal ezelőtt kijelentette Bernhard Felderer, az államadóságokkal foglalkozó bizottság elnöke, hogy a problematikus bankoknak nyújtott juttatásokat vélhetően elveszettnek kell tekinteni. Eddig az osztrák adófizetők 4,5 milliárd eurót költöttek a három pénzintézet megmentésére.
Máshogy vélekedik Ausztria és az IMF a bankok kockázatairól Kelet-Európában. Detraigache kijelentette, hogy az osztrák bankok Kelet-Európában "mérhetetlenül becsvágyóan" jártak el. A keleti terjeszkedés elvben persze jó stratégia volt, de szívesebben vették volna, ha ez lassabban történt volna. Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank elnöke ezzel szemben leszögezte, hogy az osztrák bankok Közép-Kelet-Európa felé történt terjeszkedését "sikertörténetnek tartják". Mindenesetre az IMF is elismeri, hogy az osztrák gazdaság számára a legnagyobb fenyegetést jelenleg nem Kelet-Európa, hanem az euróövezetben kirobbant pénzügyi válság jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.