A javaslat egyáltalán nem értékelhető nagy meglepetésként, hiszen az OTP menedzsmentje a tavalyi közgyűlésen már élt egy azonos tartalmú előterjesztéssel, ám akkor 2011. április végéig kívánták hatályossá tenni a megkötést. A tulajdonosi fórumon ugyanakkor már nem sikerült áttolni a módosítást, hiszen az előírt 75 százalékos többség helyett csak 70-et kapott.
A most előterjesztett javaslat tartalma mellett az indoklásban feltüntetett érvek sem túl meglepőek. Az előterjesztés szövege szerint a jelenlegi pénzügyi-gazdasági környezetben az aktuális részvényárak mellett viszonylag könnyen előfordulhat a részvényesi szerkezet jelentős átrendeződése. Erre a helyzetre tekintettel célszerű a szavazati korlátozás olyan tartalommal történő módosítása, amely az egy részvényes vagy részvényesi csoport által gyakorolható szavazati jogok mennyiségét az összes szavazásra jogosító részvény 10 százalékában limitálja. Ezáltal biztosítható – érvel a javaslat –, hogy egyetlen részvényes vagy részvényesi csoport se rendelkezzen túlzott erőfölénnyel a közgyűlési döntések meghozatala során.
A menedzsment szándékai a bankcsoport meglehetősen heterogén tulajdonosi szerkezetének tükrében érthetőnek tűnnek, bár akut felvásárlási veszélyről nyilvánvalóan nincs szó. December végén mindöszsze három, öt százaléknál nagyobb befolyással bíró tulajdonos szerepelt a részvénykönyvben, és a papírok csaknem háromnegyede külföldi tulajdonosok kezén forog. Mindezek tükrében egyébként meglehetősen bizonytalan az április végi szavazás kimenetele is. Jogszabályi korlátai mindenesetre nincsenek egy ilyen lépésnek: sem a magyar, sem az uniós szabályozás nem tartalmaz ezt gátoló megkötést.
Az OTP árfolyamára ugyanakkor – legalábbis rövid távon – semmiféle hatása nincs a bejelentésnek – állítják elemzők. „Jelenleg nincs semmiféle felvásárlási prémium beárazva az árfolyamba” – mondja Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír elemzője. Hosszabb távon persze – tette hozzá – elképzelhető, hogy negatív hatással lesz a cég részvényére ez a limit, hiszen ezáltal az OTP nehezen felvásárolható társasággá válik.
„Jelenleg viszont a vezető hazai hitelintézet nem számít felvásárlási célpontnak” – mondja Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. Herczenik szerint az OTP menedzsmentjének jóváhagyása nélkül egyébként sem lehetne megvásárolni a bankot, a vezetőségnek jelenleg pedig nincsenek ilyen szándékai. A 10 százalékos korlát bevezetésének másik praktikus oka az elemző szerint az lehet, hogy más fontos kérdésekben – például akvizíciók, osztalékfizetés – ne szerezhessen egy-egy tulajdonos túl nagy befolyást a közgyűlési szavazásokon, és döntsön esetleg ellentétesen a menedzsment akaratával.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője is, aki rámutatott: tavaly is szerepelt már ilyen javaslat a közgyűlésen, de Megdet Rahimkulov és más befektetői csoportok ellenszavazatai miatt elbukott. A szakember egyetért abban, hogy ha meg is szavazzák az idén a limitet, az a bankrészvény árfolyamára nem lesz hatással: nem a felvásárlási sztori miatt emelkedik ugyanis az OTP árfolyama, hanem a bankrészvények piacán tapasztalható általános fellendülés következtében. BM–HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.