A takarékszövetkezeteknek tíz éven belül a jelenlegi háromszorosára kellene növelniük részesedésüket a bankpiacon – állította Orbán Viktor az európai szövetkezeti bankok, valamint kis- és középvállalkozások harmadik szakmai fórumán. A miniszterelnök ennek érdekében hosszú futamidejű kölcsönt ígért a tőkehiánnyal küzdő, ám a kis cégek finanszírozásában aktív takarékszövetkezeteknek.
Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke arról beszélt, hogy a takarékszövetkezeteknek 100 milliárd forint tőkepótlásra van szükségük piaci szerepük növelésére. Elmondta, a miniszterelnöktől ígéretet kaptak a tőkejuttatásra, de annak idejéről és nagyságáról még nem egyeztek meg. Abban viszont már megállapodtak, hogy a friss forrást alárendelt kölcsöntőke formájában kaphatják. Az alárendelt kölcsöntőke nem adomány – hangsúlyozta lapunknak. Azt ugyanis vissza kell fizetni az államnak. Ugyanakkor a hitelezési lehetőségek bővítése mellett növeli a takarékszövetkezetek szavatolótőkéjét és tőkemegfelelési mutatóját is.
Az OTSZ elnöke a fórumon és az azt követő sajtótájékoztatón is hangsúlyozta, hogy az egy tag egy szavazat elve akadályozza a takarékszövetkezeteket a tőkebevonásban. Szavazati joguk korlátozottsága miatt ugyanis a régi tagoknak nem érdekük, hogy részt vegyenek egy tőkeemelésben. Ezért indokoltnak tartja a szabályozás módosítását.
A rendezvényen több előadó is hangsúlyozta, hogy míg az Európai Unió országaiban 20-40 százalékos a szövetkezeti bankok részesedése a piacon, addig Magyarországon mindössze 5-6 százalékos a takarékszövetkezetek hányada. A betétállományból 9,6, a hitelekéből 3,2 százalékkal veszik ki a részüket. Az 1900-as években 2400 takarékszövetkezet a bankpiac 43 százalékát fedte le. Közben a takarékszövetkezetek jelenleg is a kis- és közepes vállalatok fő finanszírozói. Ezért tíz év alatt Demján Sándor szerint kétszeresére, Orbán Viktor szerint háromszorosára kell növelni a takarékszövetkezetek részesedését a bankpiacon.
A miniszterelnök szerint a jövőben a munka, az együttműködés és az állam felértékelődik, miközben a spekuláció, az egyéni érdek és a liberális utópiák leértékelődnek. Szerinte ennek megfelelően felértékelődnek a bizalomra alapuló kis- és középvállalkozások és az azokat finanszírozó takarékszövetkezetek is. A kormány ezért több eszközzel támogatja a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, mert azok alkalmazzák az ország lakosságának jelentős részét. Ezért is csökkentik számukra 10 százalékosra a társasági adót és irányítják a támogatások tizede helyett azok felét a kisvállalkozásokhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.