A konszolidált mérlegfőösszeg viszont 3,7 százalékkal, 3064 milliárd forintra csökkent, a hitelállománynál – szintén nem meglepő módon – pedig 9,5 százalékos visszaesést regisztráltak. Ez utóbbi ugyanakkor elsősorban a lízing-, illetve a vállalati üzletág számlájára írható, hiszen a lakossági hiteleknél enyhe, 0,4 százalékos növekedés mutatkozott.
A betéti oldalon viszont több mint tízszázalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni a bankcsoport: ez ugyanakkor azzal magyarázható, hogy a K&H-n kívüli, egyéb alapok által kamatoztatott pénz mennyisége az egy évvel korábbinak a negyedére zsugorodott. Csak az ügyfélbetéteket vizsgálva ugyanakkor mindjárt jóval kedvezőbb a helyzet: ezek állománya ugyanis 6,7 százalékkal, 1647 milliárd forintra nőtt.
Marko Voljc vezérigazgató az eredmények kapcsán rámutatott: a K&H a válság ellenére is folytatta a hároméves hálózatbővítési programját, kilenc új fiókkal, 242-re növelve az elérhető értékesítési egységek számát. Emellett hangsúlyozta: a K&H mérlegszerkezete kiemelkedően jónak számít a piacon, hiszen az év végi, 91,1 százalékos hitel/betét arány jóval kedvezőbb a szektorra jellemző értékeknél.
Az idei év kilátásai kapcsán a vezérigazgató úgy fogalmazott: 2010 már jobb lehet, mint az előző esztendő, hiszen a gazdaság kezd kilábalni a recesszióból. Ezzel együtt – mutatott rá – a céltartalékok drasztikus mérséklődésére még az idén sem lehet számítani, többek között azért, mert a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt még sok hazai vállalat küzd nehézségekkel. Andreas Treichl, az Erste Bank Group AG vezérigazgatója lapunknak tett kijelentésére (VG, 2010. március 2.), amely szerint az Erste a második számú lakossági szereplővé kíván válni a magyar piacon, pedig úgy reagált: a K&H értékesítési hálózata elég nagy ahhoz, hogy megőrizze domináns szerepét, ám – fogalmazott – az egészséges verseny természetesen nincs ellenére. BM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.