BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lehet reálhozam a kasszáknál

AZ OTP magánnyugdíjpénztár portfólióinak a teljesítménye volt tavaly a legjobb

Minden bizonnyal infláció fölötti hozamot ért el a magán-nyugdíjpénztári alapok szinte mindegyike 2010-ben – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján is közzétett árfolyamadatokból. A Központi Statisztikai Hivatal szerint a novemberi infláció 4,2 százalékos volt, ha decemberben nem volt ehhez képes lényeges elmozdulás, akkor az 54 pénztár közül csak egynek a teljesítménye múlta alul a pénzromlás ütemét.

Ami a növekedési alapokat illeti – ezekben van a tagok vagyonának több mint háromnegyede –, a legjobban az OTP, az ING és a Dimenzió magánnyugdíjpénztár ügyfelei jártak az idén. Az OTP portfóliója több mint 13,5 százalékos hozamot ért el, az ING-é és a Dimenzióé pedig megközelítette a 13 százalékot. Ez azért is figyelemre méltó , mivel a vizsgált időszakban a BUX index csak néhány ezrelékkel nőtt, az állampapírok árfolyamát mérő MAX Composite csak 6,46, a hosszú állampapírok árfolyamát követő MAX pedig 6,33 százalékot emelkedett.

Az állampapírindexeket tavaly a növekedési portfóliók zöme megverte, sőt a 18 alapból nyolcnak két számjegyű lett a hozama. A teljesítmények között nagy a szórás; a kategóriában az utolsó a Quaestor növekedési portfóliója, miután mindössze 3,65 százalékot szedett magára. Tavalyelőtt éppen ez az alap lett a legjobb 34 százalék fölötti hozammal. Kétéves összevetésben persze így a Quaestor is a jobbak közé tartozik, és a magán-nyugdíjpénztári portfóliók teljesítményét csak hosszú távon érdemes vizsgálni.

A kiegyensúlyozott alapoknál is az OTP–ING–Dimenzió trió viszi a prímet. Az OTP Magánnyugdíjpénztárnál a közepesen kockázatos alap hozama is meghaladta tavaly a 10 százalékot, a másik két, dobogós kassza 9,7 százalékos nyereséget ért el. Ebben a kategóriában négy alap volt, amelyik nem tudta megverni az állampapírokat, a várható infláció alatt pedig csak egyetlen portfólió, az Évgyűrűk teljesített, amelynek kiegyensúlyozott alapja 4,7 százalékos hozamot produkált. A legkisebb vagyont kezelő és főleg állampapírokba befektető klasszikus alapok hozama alacsonyabb lett a kockázatosabb eszközöket választó portfóliókénál. Ebben a kategóriában az MKB vezet 7,86 százalékos hozammal a Postás és az ING előtt. A klasszikus alapoknál is az Évgyűrűk lett a sereghajtó 4,22 százalékos hozammal.

A pénztárak közül hét olyan volt, amelyiknek mindhárom alapja megverte az állampapírhozamokat: az OTP, az ING, a Dimenzió, a Postás, a Honvéd, az MKB és a Villamosenergia-ipari Társaságoké. Kimondottan rosszul ment viszont az év az Erstének és az Évgyűrűknek, ez a két kassza ugyanis mindhárom kategóriában az utolsó három hely valamelyikén végzett, így 2010-ben nem vagy legfeljebb csekély mennyiségben tudott reálhozamot produkálni. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.