BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Léptek a bankok az MNB intézkedése után, ismét nullásak a számlák

Számos bank csökkentette a díjait a jegybank szektorszinten 1,2 milliárd forintos bírsága után. A korábban nulla forintos, majd a tranzakciós illeték miatt fizetőssé lett számlák például ismét nulla forintossá váltak a régi ügyfelek számára.

Díjcsökkentéssel reagált több bank a Magyar Nemzeti Bank (MNB) március közepén kiosztott bírságaira. Tavaly a Citi, majd később az Erste is úgy reagált a tranzakciós illeték bevezetésére, hogy a nulla forintosként meghirdetett számlacsomagoknál díjat kezdett szedni egyes tranzakciók esetében. A két banknál az ilyen csomagok mellett kitartó ügyfelek most jól járnak, a Citi Top és az Erste SzuperNulla számlacsomagjában ismét ingyen lehet majd utalni. Az új ügyfelek viszont már nem részesülhetnek ezekben a kedvezményekben, a 2013. január 1-je után szerződött citis klienseknek továbbra is fizetősek maradnak a tranzakciók, az Ersténél pedig nem értékesítik már az említett számlacsomagot.

A Raiffeisennél is jóval olcsóbb lett több szolgáltatás a Bankráció adatai szerint. A bankkártyás vásárlás után korábban a hitelintézet egyes számlacsomagoknál 0,3 százalékos jutalékot számított fel, ezt a tételt március közepén eltörölte. A Díjnullázó számlacsomaghoz immár korlátlan számú saját ATM-es készpénzfelvétel jár, emellett több csomagban is lenullázódtak a korábban 0,3 százalék, maximum 6 ezer forintos áron szereplő tételek, például az eseti és állandó megbízások díjai.

Más hitelintézetek is olcsóbbá tettek bizonyos szolgáltatásokat a jegybanki határozatot követően. Vannak hitelintézetek, amelyek világosan tudatják is a kondíciós lista tetején, a díjmódosításokra az MNB döntése késztette őket. Az OTP március közepén közzétett hirdetményének elején is ott áll ez a szöveg, az MKB pedig vastagított piros betűkkel hívja fel a figyelmet arra, hogy a kondíciós listában szereplő tranzakciós illeték áthárításával kapcsolatos díjak már nem érvényesek, március 11-től nem szedi be azokat a bank, az új hirdetmények készítése pedig folyamatban van. Az MKB is számos számlacsomagnál alkalmazta azt a módszert, hogy 0,3 százalékos extra díjat számított fel bizonyos tranzakcióknál az illeték bevezetése óta.

Az OTP-nél kevesebb a változás, a csoportos beszedési megbízások egy része vált csak ingyenessé, a távszámla szolgáltatás keretében befizetett csekkek, valamint a lakástakarékba fizetett betétek befizetései váltak díjmentessé. A CIB Banknál szintén a csoportos beszedések váltak ingyenessé több számlacsomagban is.

A Budapest Bank eközben március közepétől teljesen átalakította számlacsomag-kínálatát. A Bankráció portál adatai szerint megszűnt a Kiemelt Nulla, a Kényelem Plusz, a Standard, a Függetlenség, a Play, a Play Plusz és a Prémium számlacsomagok értékesítése. Ezek helyét nyolcféle új számla veszi át, az új csomagok feléhez kapcsolódik valamilyen jövedelmi vagy megtakarítási feltétel. Az új csomagokban jól látszik, hogy a tranzakciós illeték beépül a díjakba, így ha később változna a díj mértéke, a hitelintézet könnyen hozzányúlhat majd az tarifákhoz, hiszen a bank általános szerződési feltételei szerint erre van lehetőség.

Változó limitek
Mivel február 18-a óta a bankok nem határozhatják meg alapesetben 150 ezer forint alatt a bankkártyákhoz kapcsolódó készpénzfelvételi limiteket, a bankkártyák kondíciói is változtak több hitelintézetnél.

Ahol kevesebb, mint 150 ezer forint volt egy-egy bankkártya napi készpénzfelvételi limitje, ott a bankok megemelték ezt a szintet. Ez megtörtént az olyan, gyerekeknek kialakított számlacsomagok esetében is, ahol a készpénzfelvételi limit eredetileg csak néhány ezer forint volt. Az a bank, amelyik nem tette meg a limitmódosítást, 500 millió forintos bírságot kockáztat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.