Nem kérdés, hogy a tetemes profitmérséklődés oka mindenekelőtt az idén bevezetett banki különadóban keresendő, igaz, az értékvesztés és a kockázati céltartalék változására is érdemes odafigyelni: június végétől szeptember utolsó napjáig is még majdnem 90 milliárd forintot kellett elkülöníteni (az előző két fél év bő 200 milliárdja után), ez továbbra is a banki hitelportfóliók egy részének bizonytalan állapotára utal. Jelentős növekedés következett be ugyanakkor az összesített kamateredmény tekintetében: a második negyed végéről a kilencedik hónap utolsó napjára több mint 210 milliárd forintnyit ugrottak az e tételhez tartozó öszszegek.
A hitelintézeti eszközök és források tekintetében a nyolcadik hó végéről a kilencedik hó végéig terjedő változásokat is közzétette a PSZÁF. Ezek alapján jól látható, hogy a szektor kihelyezett nettó hitelállománya augusztusról szeptemberre hozzávetőleg 900 milliárd forinttal gyarapodott, ám ebben kulcsszerep jutott az árfolyamhatásnak is.
Az összesített források főbb sorait vizsgálva pedig azonnal látszik, hogy a betétek állománya egy hónap alatt csak kismértékben változott, a bővülés mértéke alig több mint 150 milliárd forintot tett ki. Azon belül is inkább a vállalkozói számlákon híztak az összegek. A bankközi betétek összege a rövid periódus során mintegy 130 milliárddal emelkedett, míg a szektor saját tőkéje – tekintettel a gyengülő eredményességre – nem meglepő, hogy mindössze 70 milliárd forinttal lett több a kilencedik hónapban. HÉ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.