Jövő héten, augusztus első hetén lesz három éve, hogy a Northern Rockkal kapcsolatos aggodalmakkal kezdetét vette a nemzetközi pénzügyi válság. A Financial Times elemzője ez alkalomból tekinti át, hogyan változott a szabályozás az eltelt időben, leszögezve, hogy a bankok olcsón megúszták a történteket.
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS), közismertebb nevén a bázeli bizottság ezen a héten állt elő a pénzügyi rendszer reformjának tervezetével, amely elvileg globális szinten alakítaná át a banki felügyeletet. A szervezet felhígította a korábbi szabályozást és nyolc évet adott a pénzintézeteknek ahhoz, hogy életbe léptessék azt. A francia és német bankok nyomására olyan fogalmakat is beleszámítanak a cégek alaptőkéjébe, mint „halasztott adózási eszközök” vagy „jelzálog szolgáltatási jogok”. Gapper szerint ezek a tételek nem csak, hogy nem érhetőek, de aligha szolgálják majd a bankok védelmét a következő válság kitörésekor, márpedig az újabb válság elkerületetlen.
Minderre azután került sor, hogy az európai banki stressz teszten 91 pénzintézet közül mindössze 7 bukott meg, mivel a vizsgálat túl enyhe követelményeket szabott meg az alaptőke tekintetében. A pénzügyi világ megrendszabályozására alakított amerikai-európai szövetség a jelen állapot szerint csak remény.
Igaz, hogy a pénzvilágot többször és több módon megbüntették: a Citigroup 75 millió dollárt fizetett a tőzsdefelügyeletnek, mert nem adott kellő mennyiségű információt 2008-ban a másodlagos jelzálog befektetésekről. A Goldman Sachs pedig 550 millió dollárt fizet azért, hogy ejtsék a másodlagos eszközökkel kapcsolatos manőverei miatt emelt vádat. És bár ma már egy koktél partin nem hangzik olyan jól, ha valaki a Cityben, vagy a Wall Streeten dolgozik, a Financial Times kolumnistája szerint a nemzetközi érdekellentétek eredményeképpen valójában könnyen megúszták a bankok a válságot.
A 2008-as krízis legfontosabb problémáját, nevezetesen, hogy a bankok túl nagyok és túl bonyolult hálózatot alkotnak ahhoz, hogy veszni hagyják őket, még mindig nem oldották meg. Ráadásul a bankok játszi könnyedséggel söpörték félre a legegyszerűbb megoldást: a szervezetek szétvágását kereskedelmi-, és befektetési banki üzletágakra. Ezzel ugyanis elkerülhető lett volna, hogy a cégek a lakossági betétekből finanszírozzák a kockázatos üzleteket. A kérdés az, hogy strukturális reformok híján nemzetközi közösség egy-egy korlátozással képes lesz-e megakadályozni, hogy a bankok tovább növekedjenek. A választ később kapjuk meg, de a bázeli javaslat nem jó jel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.