Romániában más közalkalmazottakhoz hasonlóan a központi banknál is 25 százalékos bércsökkentést léptetnek életbe az államháztartási hiány mérséklésére, adósságcsökkentésre. Az EKB szerint, ha a megtakarítást az ország adósságcsökkentésére fordítják, sérül a maastrichti szerződés, amely tiltja, hogy a központi bankok kormányzati kiadásokat finanszírozzanak.
Romániában a napokban megszorító csomagot fogadtak el, amely, egyebek közt, a közalkalmazottak 25 százalékos bércsökkentését tartalmazza, hogy az ország lehívhassa IMF-hitelkeretének újabb részletét. Az IMF igazgatótanácsa már a román döntés után, pénteken elfogadta a hitelrészlet folyósítását.
Az EKB kifogásolta azt is, hogy a román kormány nem konzultált a változtatásról, és ennek szükségességére hívta fel a figyelmet a román kormánynak június 9-én eljuttatott levelében.
Az EKB állásfoglalásáról beszámoló Reuters megemlítette, hogy több más közép- és kelet-európai ország tervez közalkalmazotti bércsökkentést államháztartási hiányának a csökkentése érdekében.
A hírügynökség idézte az EKB szóvivőjét, aki hétfőn azt mondta, hogy a romániaihoz hasonló törvényekről szóló levelet kaptak Magyarországról, amelynek részeként Simor András, a MNB elnökének a bére 75 százalékkal csökkenne. A magyar törvényjavaslatban nincs szó arról, hogy a jegybanki vezetők fizetésén megtakarított összeg szerepet játszana a költségvetés finanszírozásában. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy a Simor András jegybankelnök fizetését érintő lépésről és annak indokairól tájékoztatni fogják az EKB vezetőjét.
A törvényjavaslat szerint a Magyar Nemzeti Bank elnökének az MNB-től származó havi keresete a bruttó átlagkereset tízszerese lehet.
Az elnök havi összes jövedelmét az előző évről hivatalosan közzétett KSH jelentés alapján a tárgyév március 1-jétől a következő év február végéig terjedő időszakra szabja meg.
Ezek szerint Simor András fizetése ebben az évben 2 millió forintot sem érne el, mivel a KSH tavalyi évre vonatkozó hivatalos adata szerint a havi bruttó kereset nemzetgazdasági átlaga tavaly 199.775 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.