BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

„Szégyenteljes” bónuszok

Sokkhatás. Tovább fokozhatják a társadalmi feszültségeket az USA-ban a bankároknak kifizetet bónuszmilliárdokról szóló hírek. A Wall Street-i bankok menedzsereinek a 2009-es év után kifizetett jutalmak a válság ellenére is 17 százalékkal emelkedtek, és összegük elérte a 20,3 milliárd dollárt – közölte Thomas DiNapoli, New York állam főszámvevője. A bankoknak a válságban játszott negatív szerepére, illetve a megmentésükre költött adófizetői százmilliárdokra tekintettel DiNapoli „sokkolónak” nevezte az adatot, miközben szakemberek újfent a társadalom végzetes kettészakadásának veszélyére figyelmeztettek.

Átlagosan 124 850 dollárnyi jutalmat kapott 2009-ben minden egyes Wall Street-i menedzser, készpénzben vagy részvényekben. Az éllovasok ugyanakkor ennél sokkal magasabb öszszegeket zsebelhettek be. A legjobban fizetett bankvezér 2009-ben a Wells Fargo igazgatótanácsának elnöke, John G. Stumpf volt, akinek 2007-hez képest 64 százalékkal, 18,7 millió dollárra nőtt a javadalmazása. A Goldman Sachs vezére ehhez képest csak „szerényebb”, 9,6 milliós bónuszt tehetett zsebre, ez komoly csökkenés a 2007-es 68 millió dolláros jutalomhoz képest. A kifizetések emelkedése gazdasági szempontból nem meglepő: a Wall Street-i pénzintézetek a nagyrészt saját maguk okozta válság ellenére is rekordnagyságú nyereséget produkáltak tavaly.

A hatalmas kifizetésekről szóló hírek igen kényelmetlenül érintik Barack Obama elnököt és kabinetjét. A Fehér Ház már többször felemelte hangját a válság közepette kifizetett bónuszok miatt, és szóvivője elmondása szerint Obamát valósággal „frusztrálták” a Wall Street-i beszámolók. A lakosság azonban egyre inkább az elnököt hibáztatja, mondván, hogy a bankok megmentésébe ölt állami milliárdok rossz kezekbe kerülnek, miközben sok millió amerikai a túlélésért küzd nap mint nap a válság közepette. Annyi mindenesetre igaz, hogy a bankokra kivetendő különadó és a túl nagy pénzintézetek feldarabolásáról szóló elnöki javaslatok mellett a bónuszok direkt megsarcolását továbbra sem támogatja Obama.

Az USA-tól eltérően a franciák, de a bankszektorukra rendkívül kényes britek sem tekintették érinthetetlennek a banki jutalmakat: mindkét országban 50 százalékos adót vezettek be az idén a 27 500 euró feletti bónuszokra. A legnagyobb uniós nemzetgazdaságban, Németországban ugyanakkor továbbra sem tervezik megadóztatni a bónuszokat, inkább csak a kifizetés feltételeire vonatkozó szabályokat szigorítják egy legkésőbb ez év októberben hatályba lépő jogszabállyal. E szerint a jövőben a fizetés mozgó részét csak háromévnyi üzleti teljesítmény figyelembevétele alapján állapítják meg, és legfeljebb a felét fizetik majd ki készpénzben. Ezenfelül a garantált bónuszok rögzítése a munkaszerződésekben csak kivételezett esetben lesz lehetséges.

A garantált bónuszfizetések egyébként a Wall Street-i bankok esetében is komoly gondokat okoznak. Így például a 180 milliárd dollárral megmentett AIG a szerződésekben foglaltak miatt a 2009-es év után is közel 200 millió dollárnyit kénytelen kifizetni. A visszás kifizetési ügyletek ugyanakkor nemcsak az USA-ban, de Nagy-Britanniában is komoly feszültségforrásnak számítanak. Az adópénzből államosított RBS bank vezérigazgatója, Stephen Hester például ilyen megfontolásból mondott le közel kétmillió fontos 2009-es jutalmáról, de a válságot segítség nélkül átvészelő Barclays vezetősége is eltekintett a bónusz felvételétől a társadalmi feszültségekre tekintettel. Reuters, Spiegel Online,Der Standard


Német bankiadó-kezdeményezés

Az eljövendő pénzügyi válságok elleni óvintézkedésként javasolja rendkívüli banki adó bevezetését a kormányzó CDU/CSU konzervatív pártunió parlamenti frak-ciója. A Leo Dautzenberg kereszténydemokrata honatya által készített tervezet szerint az így befolyó összeget egy olyan alapba kellene befizetni, amely finanszírozhatná a bajba kerülő bankok megmentését, és a betétbiztosítási alap mellett a pénzügyi rendszer második stabilizátora lehetne. Dautzenberg tervezetének értelmében nemcsak az egész rendszer biztonságának szempontjából releváns nagybankok fizetnék a különadót, hanem az összes állami segítségben részesített pénzintézet is. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.