A határozat indoklásából kiderül: a felügyelet január 21-én indított piacfelügyeleti eljárást, mivel az OTP Bank a BÉT-en a január 20-i kereskedés záró szakaszában a Mol törzsrészvényekre 17 ezer forinton 100 ezer darabra szóló eladási ajánlatot regisztrált, amit a záró szakaszban visszavont.
A PSZÁF folyamatos piacmonitoring tevékenysége során észlelte, hogy az ajánlat - miután regisztrálása és visszavonása alapján befolyásolta az MMTS kereskedési rendszer által folyamatosan számított, és a kereskedők számára nyilvános indikatív ár mértékét -, alkalmas arra, hogy hamis vagy félrevezető jelzéseket adjon a Mol részvények kínálati viszonyairól.
A bank ajánlatot regisztráló munkatársa a helyszíni vizsgálat során "véletlen elütésként" írta le a rögzített ajánlatot, mint elmondta, ezer darabos eladást akart bevinni a rendszerbe.
A határozat indoklásából kiderül: az ajánlatot 16 óra 31 perc 27 másodperckor regisztrálták, és csak 16 óra 33 perc 31 másodperckor vonták vissza. Így több mint két percen keresztül látható volt a piac szereplői számára, befektetési döntéseik meghozatalakor, befolyásolva értékítéletüket a valós keresleti-kínálati viszonyokról, és a várhatóan kialakuló egyensúlyi záróárról.
Az OTP Bank üzletkötője ugyanakkor 16:34:43-kor a visszavont ajánlattal ellentétes irányú ötezer darabos vételi ajánlatot rögzített a Mol törzsrészvényekre.
A felügyelet megítélése szerint a vizsgált tőzsdei ajánlat, mint az utolsó üzletkötés árfolyamánál mintegy 10 százalékkal alacsonyabb értéken regisztrált ajánlat - különösen kiemelkedő darabszáma, valamint az ajánlat beadása és visszavonása között eltelt időtartam miatt - a piaci szereplők számára jelentősen észlelhető volt.
A PSZÁF a bírság összegét a cselekmény tőkepiaci súlyának és hatásának, az eset összes körülményének együttes mérlegelésével a bírságtétel minimumértékéhez közeli tartományban határozta meg.
A felügyelet súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a BÉT ajánlati könyvében az ajánlat bevitelét követően kialakult, jelentősen csökkent indikatív árhoz igazodó vételi ajánlatok jelentek meg. Az is súlyosbító körülménynek minősült, hogy ez a kisebb indikatív ár egy kiemelt pénz- és tőkepiaci szereplő magatartása által, és egy kiemelt tőkepiaci instrumentum vonatkozásában valósult meg.
Enyhítő körülmény volt, hogy az OTP Bank preventív intézkedések megtételét vázolta a hasonló esetek megelőzése érdekében (üzletkötők tőzsdei limitjének a csökkentése a tőzsdei kereskedési rendszerben, üzletkötői hiba monitoring kidolgozása).
A felügyelet a szankció alkalmazásával biztosítottnak látja, hogy az OTP Bank jövőbeni tőkepiaci tevékenysége során fokozott figyelmet fordít a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó szabályok és elvek teljes körű érvényesítésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.